Seth Rogen ve James Franko Yüzünden Savaş Çıkacak

Seth Rogen&James Franko, bir çok kez bir araya gelerek komedi filmlerine imza atmış bu muhteşem ikili 25 Aralıkta vizyona girmeye hazırlanan “The Interview” adlı son sinema filmleri için geri sayım yapmaya hazırlanırken bu güne kadar görülmemiş bir talihsizlik yaşadılar. Kuzey Kore başkanına suikast düzenlemesi için CIA tarafından görevlendirilen iki gazeteciyi konu olan komedi filmi daha tamamlanmadan Kore başkanı tarafından tepki görmüş ve filmin gösteriminin yasaklanması için pek çok kez çağrıda bulunulmuştu. Uyarılara kulak asmayan filmin dağıtım ve yapım firması Sony Pictures, bu kez Kore hükümeti tarafından yönlendirildiği iddia edilen “Barış Muhafızları” adlı bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi.

Öyle ki Sony’e ait tüm özel yazışmalar, henüz vizyona girmeyen filmler, senaryolar, Sony bünyesindeki oyuncuların kişisel bilgileri ve şirket içi çalışanların özel yazışmalarına kadar 11 terabaytlık gizli bilgiler ortalığa döküldü. Sony şu sıralar iç yazışmalarını kağıt kalem kullanarak sürdürüyor çünkü hack atakları ara ara da olsa devam etmekte. Tüm bunlara rağmen film yine de lansman çalışmalarına devam ediyor ve gösterime girmeye hazırlanıyordu ki Barış Muhafızları son ihtarlarını çektiler. “The Interview”in vizyona girmesi halinde Amerika’ya 11 Eylül’ü aratmayacak bir saldırıda bulunacaklarını, filmin gösterime giren salonlarını bombalayacaklarını duyurdular.

Filmin oyuncuları Rogen ve Franko’nun da hayatlarını tehlikeye atmamaları konusunda uyarıda bulundular. Bunun üzerine dün New York’ da gerçekleşecek olan gala iptal edildi. Ardından tüm Amerika ve Kanada genelinde film vizyon listesinden çıkartıldı. FBI bunun bir çeşit terör saldırısı olduğunu iddia etti, Kore hükümeti hacker’ları sahiplenmedi, anlayacağınız ortalık epey kızıştı.

İşin bir de komplo teorisi kısmı var tabii. Tüm bunların kaynağı Amerika mı? Bu filmin ipin ucunu kaçırdığı bir tür reklam hikayesi mi? İşin aslı internetin sınırlı kullanıldığı Kuzey Kore’den böylesi donanımlı bir hacker grubunun çıkmış olması da şaşırtıcı geliyor bana. Nüfusun sadece yüzde onunun kullanabildiği bir internet ağı varken onca güvenlik duvarını aşacak yetiye nasıl sahip olunabildi? Filmin diğer ülkelerde de vizyona girmesi şaibeli. Bakalım ülkemizde durum ne olacak?

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir