Yaşayan Efsane; Meryl Streep

Bana Hollywood aleminin en iyi oyuncusu kim diye soracak olursanız cevabım; tartışmasız Meryl Streep olurdu. Açıkçası kendisinin yaşayan bir efsane olduğunu düşünenlerdenim ve onunla ortak bir zaman diliminde yaşamış olduğum için çok mutluyum.

İleride, bizim zamanımızda yaşamıştı, şeklinde ballandıra ballandıra torunlarıma anlatacağım bir kadın o. Yaşadık da ne oldu? Sanki arkadaşım oldu. Ama olsundu, Marilyn Monroe zamanını yaşayanlar ne kadar hava atıyorlarsa ben de o kadar atacağım işte.

Elbet Meryl Streep’in hakkını veren bir tek ben olamam. Akademi ödüllerine tam 19 kez aday olan, 3 kere altın adamı evine götüren ve artık Akademi ödüllerinin ikonu haline gelen bir sima kendisi.

Öyle ki o selfie trendinin oluşmasındaki yapı taşlarındandır kendisi. Hatırlarsanız, 2014 yılında dünyayı kasıp kavuran selfie çılgınlığının patlak verme anı, Akademi ödül gecesinde sunucu Ellen Degeneres’in Streep’e selfie çektirme teklifiyle ortaya çıkmıştı.

 
Streep’in selfie çekecek yeterli kol uzunluğu olmadığı için görevi Bradley Cooper devralmıştı. (Bu arada o iki dakikalık tarihi videoyu burayı tıklayıp izleyebilirsiniz…)

Özetle; kadın hoş, kadın alımlı, kadın başarılı, kadın sıkı oyuncu, kadın mizahtan anlıyor, Akademinin vazgeçemediği bu kadın yıllar içinde nasıl katılım göstermiş, yıllar onu nasıl değiştirmiş bir görelim istedim. Huzurlarınızda Akademinin kraliçesi Meryl Streep…

1979, en iyi yardımcı kadın oyuncu adayı (The Deer Hunter)
1980, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü aldı (Kramer vs. Kramer)
1983, kızına hamile olarak katıldığı törenden en iyi kadın oyuncu ödülünü alarak ayrıldı. (Sophie’s Choies)
1989. en iyi kadın oyuncu adayı. (Evil Angels)
1996, en iyi kadın oyuncu adayı. (The Bridges of Madison)
1999
2000,  kızı Mamie Gummer ile…
2003, en iyi yardımcı kadı oyuncu adayı. (Adaptation)
2006
2007, en iyi kadın oyuncu adayı. (Devil Wears Prada)
2009
2010
2012,  en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. (The Iron Lady)

2013
2014, en iyi kadın oyuncu adayı. (August; Osage Country)
2015, en iyi yardımcı kadın oyuncu adayı. (In to the Woods)

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir