Sağlık İçin Market Listenizde Olması Gereken 10 Besin

“Yediğin neyse sen de osun” en sevdiğim sözlerden biridir… Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek gerektiğini hepimiz biliyoruz. “Sağlıklı beslenmek” derken konservelerden, her türlü hazır gıdadan, şekerden, undan vs. uzak durmak gerektiğini biliyoruz. Peki, bunun ne kadarını hayata geçirebiliyoruz? Sınırlarımızı ne kadar zorluyoruz? Orası tartışılır…

Bence asıl olan market alışveriş listenizde nelerin yer aldığı. Kasiyer kasadan sepetinize doldurduğunuz ürünleri geçerken listenize uzaktan bir bakın. Orada gördüğünüz manzara içinize siniyor mu durup bir düşünün. Eve giren ve asla girmemesi gereken gıdaların neler olduğunu kalın çizgilerle belirlersek yaşam kalitemizi yükseltecek beslenme seviyesine daha kolay ulaşırız. İşte size alışveriş listenizin olmazsa olmazı 10 yiyecek. Bunları evinizden eksik etmediğinizde ve tabii ki düzenli olarak tükettiğinizde kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi görecek ve aynı zamanda da tarifsiz bir huzur duyacaksınız.

Lifli Yeşillikler:

Lahana, ıspanak, tere gibi yeşil yapraklı lif kaynakları, besin değerleri yüksek olduğu gibi vitamin açısından da çok zengindirler. A, C, K vitaminleri ve omega 3 içeren bu yeşillikleri çiğ olarak salatalarınıza ekleyeceğiniz gibi blanderden geçirip smoothie şeklinde yani kıvamlı halde de tüketebilirsiniz.

Lifli Yeşillikler

Lifli Yeşillikler

Limon:

Limon gerçek bir detoks kaynağıdır. Sabahları içeceğiniz birkaç damla eklenmiş limonlu su veya buz kalıplarında dondurduğunuz kabuklu limon taneciklerini eklediğiniz bir bardak su, hem vücudunuza detox yapacak hem de metabolizmanızı ateşleyecektir.

Limon

Limon

Meyve:

Meyvenin her türlüsü sağlıklı elbet ama detoks etkisi yaratacak ve şeker seviyenizi yükseltmeyecek türler tercih edilmeli. Çilek, yaban mersini, böğürtlen gibi meyvelerin şeker oranı düşüktür ve antioksidan özellikleri vardır.

Meyve

Meyve

Kinoa:

Altın çağını yaşayan kinoanın her eve girmesi gerek bence. Glutensiz ve protein açısından son derece zengin olan bu minik mucize, tüketildiği anda bile kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak.

Kinoa

Kinoa

Yulaf:

Glutensiz olan gıdalardan yulaf, özellikle kaliteli bir kahvaltı için iyi bir seçim olabilir.

Yulaf

Yulaf

Esmer pirinç:

Her türlü ana yemeğin yanına ekleyebileceğiniz bu hazırlanışı en pratik yardımcı yemek, alışveriş listenizin olmazsa olmazlarından bir diğeri.

Esmer pirinç

Esmer pirinç

Yumurta:

Protein şampiyonu ve sağlıklı yağ deposu yumurtayı kahvaltınızdan eksik etmeyin.

Yumurta

Yumurta

Balık:

Pişirme tekniklerini göz önüne almazsak her türlü balık sağlıklı. Anlayacağınız tavada kızarmış bir barbun değil kast ettiğim. Izgara ton balığı ya da somon balığı vücudunuzun protein ihtiyacını karşılamanın en doğru yollarından.

Balık

Balık

Tavuk:

Maalesef ülkemizde tavuk tüketmek artık sakındığımız bir konu olsa da ondan vazgeçmememiz gerekiyor. Güvendiğiniz bir tavuk markası varsa alışveriş listenize mutlaka ekleyin. Hindi de yine listede yer alması gereken et türlerinden.

Tavuk

Tavuk

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir