New York Moda Günlüğü

newyorkmodaguncesi (1)

2016 İlkbahar/Yaz trendlerini belirleyecek olan moda haftaları birbiri ardına sıralanmaya başlarken IMG sponsoluğundaki New York Moda Haftası için ben de New York’daydım. İşin aslı tam da aynı haftada o kadar çok moda haftası var ki orada, şehre gelenleri boş göndermek istemezcesine onlarca moda haftası düzenlenmiş durumda. Billboard’lardan gördüğüm kadarıyla Polonya-Amerika ortak yapımı şov bile vardı. Ben de ne kadar çok şov görsem kardır, tecrübe edinirim diyerek IMG New York Moda Haftası dışında kaldığım otelde düzenlenen Couture New York Moda Haftasına’da dahil oldum.

New York Couture Moda Haftası

New York Couture Moda Haftası

Bir tam günümü ayırdım ama cidden tam bir faciaydı. Organizasyon kusursuzdu, sahne önü ve arkasında çalışan konuklarla, dekor vs ilgilenen ekip on numaraydı ancak şov, kıyafet seçimleri ben de şok etkisi yarattı. Ütüsüz iplikleri sarkmış ve couture olsa dahi modayla uzaktan yakından alakası olmayan hiçbir trendi simgelemeyen ve aynı zamanda müsamere havasında özensizce hazırlanmış kıyafetler bünyeme zarar verdi desem yeri.

New York Couture Moda Haftası sahne arkası

New York Couture Moda Haftası sahne arkası

İyi ki önden oraya gitmişim diyorum zira arkasından katıldığım Mercedes Benz moda haftası bünyeye dahil olan toksinlerden hızla kurtulmamı sağladı. Kalite ve kusursuzluk ile tabir edebileceğim bu şovlar insanın sektöre aşık olmasına sebep olur.

Mercedes Benz New York Moda Haftası

IMG New York Moda Haftası

Oranın telaşı henüz Türkiye sınırları içindeyken başlamıştı işin aslı. Ne giyeceğim? Oraya giderken ünlü bir modacının kreasyonunu tercih etmek saçma olurdu. Ya Türk motifleriyle bezenmiş bir şey tercih edecektim ya da eşi benzeri olmayan bir şey…

Mercedes Benz New York Moda Haftası

IMG New York Moda Haftası

Şans eseri kısa bir süre önce çıktığım Bodrum tatilinde bir butikte bulduğum ve gördüğüm an vurulduğum bir elbise kafamdaki en büyük sorunu çözmemi sağlamıştı. Gerçekten de çok içime sinen bu elbise orada ciddi anlamda rağbet gördü. Kadın erkek pek çok kişiden övgüler aldım.

Mercede Benz New York Moda Haftası

IMG New York Moda Haftası

Gelip markasını modelini soranlar oldu ya da ne marka olduğunu tahmin etmeye çalışanlar. Givenchy olduğunu sananların sayısı oldukça fazlaydı. Kaş göz işaretleriyle de beğenisini bildirenler vardı bu arada. Ortam çok cool olmasına rağmen güzel bir elbise karşısında insanların gösterdiği samimiyet hoşuma gitti.

Mercedes Benz New York Moda Haftası

IMG New York Moda Haftası

Defile öncesi herkes elinde drinkleri tanıdıkları olanlar birbirleriyle olmayanlar benim gibi bir köşede öylece bekledi. Ama kartını dağıtmaya ve kendisini tanıtmaya hevesli olanlar da vardı elbette ki daha önce okuduğum tavsiye yazılarında güler yüzlü ve girişken olunması gerektiği konusunda bilgim vardı. Ben de tek olsam dahi sohbet edecek ve kartımı dağıtacak sıcak kanlı moda tutkunu kişiler buldum kendime.

Mercedes Benz Moda Haftası kapı önü kuyruğu:)

Mercedes Benz Moda Haftası kapı önü kuyruğu:)

newyorkmodaguncesi (29)

IMG New York Moda Haftası kapı önü kuyruğu:)

Biz yukarıdakiler huşu içinde defile saatini beklerken aşağıda tam bir izdiham yaşandığından habersizdik. Beni kapıda bekleyen eşim gözleri önünde içeri girmek için can atan insanlarla dolu uzayıp giden insan kuyruğuna şahit olmuş ve içeri giremediği için ağlaşan kızlara dehşetle bakmış. Sırada bekleyenlerin ellerinin ayaklarının nasıl zangır zangır titrediğini görüp içeri girebildiğim için ne kadar şanslı olduğumu düşünmüş.

2015 Mercedes Benz New York Moda Haftası defile

2015 Mercedes Benz New York Moda Haftası defile

Onca saat beklenen defileler ise bir çırpıda bitiveriyor ya da bana öyle geldi artık bilemiyorum. Ama Couture Moda şovundan sonra ufkumun genişlediği kesin:)

2015 Mercedes Benz New York Moda Haftası defile

2015 IMG New York Moda Haftası defile

2015 Mercedes Benz New York Moda Haftası defile

2015 IMG New York Moda Haftası defile

Bir haftalık şov günlüğüm seçtiğim kıyafetler ve sokak stilleri için zaten ayrı bir konu yaptığım için burada tekrar şovdan görüntülere yer vermeyeceğim. Ben kendi izlenimlerimle şu sıralar neler trend ondan söz edeceğim…

Boyfriend stiller ya da tomboy (erkek Fatma) stiller geçen yıl olduğu gibi hala çok tercih ediliyor. Özellikle de jean olarak.

Boyfriend stili

Boyfriend stili

Depderin yırtıklı Jeanlar, skinny, boyfriend ya da bol paça, tulum ya da şort fark etmez çok çok trend.

Jean'de büyük yırtıklar

Jean’de büyük yırtıklar

newyorkmodaguncesi (5)

Jean’de büyük yırtıklar

Kareler yine çok trend. Yine boyfriend stil dökümlü gömleklerin yanı sıra aynı desende daha feminen kesimler askılarda yerini almış. Dar kesim kareli gömlekler, göbeği açıkta bırakan ve tunik şeklinde elbise olarak giyilen stilde çok tercih ediliyor.

newyorkmodaguncesi (2)

Kareli tunik

newyorkmodaguncesi (3)

Feminen kareli gömlek

newyorkmodaguncesi (11)

Boyfriend stili bol kesim kareli gömlek

Külot pantolonlar yine tam gaz devam. Siyah tercih edenleri bilemem ama taba rengi, camel ve boyuna çizgili külotlar çok popüler.

newyorkmodaguncesi (1)

Siyah külotlar deri olarak da tercih edilebilir

newyorkmodaguncesi (10)

Desenli tercih edenler içinde bol bol külot çeşidi var

Japone kesimli anvelop sabahlık elbiseler özellikle çiçekli olanlar bir diğer moda ikonu.

Bir tane basic siyah edinmeli...

Bir tane basic siyah edinmeli…

Elbise olarak uzun tişört kesimli elbiseler de yine çok gözde. Yani diz üstüne inen uzun bir tişörtünüz varsa üzerinize geçirip rahatlıkla kendinizi sokaklara atabilirsiniz.

Bu stili gerçekten çok beğendim.

Bu stili gerçekten çok beğendim.

newyorkmodaguncesi (5)

Özellikle benim gibi rahatına düşkünlerin tercih edeceği bir akım bu.

Renk olarak beyaz altın çağında desem yeri. Beyaz pantolonlar, tulumlar özellikle de tiril tiril şifon gömlekler her an her yerde karşınıza çıkıyor.

Beyaz şifon gömleğim göbeği açıktaydı ve abiye birşeyle çok rahat uyum sağlayacağı gibi yırtık jean kotla da çok şık oldu.

Beyaz şifon gömleğim göbeği açıktaydı ve abiye birşeyle çok rahat uyum sağlayacağı gibi yırtık jean kotla da çok şık oldu.

Siyah kurdelalı şifon gömlekler ve bluzlara hızlı bir dönüş var.

Siyah kurdelalı şifon gömlekler ve bluzlara hızlı bir dönüş var.

Bir diğer popüler renkse camel rengi.

Siyah ve lacivert kombinlerine de çok rastladım. Hayatta bir araya getirmeyi sevmediğim bu iki rengi bir arada görmeye gözüm alışır mı bilmiyorum.

newyorkmodaguncesi (12)

Siyah ve lacivertin uyumu burada çok gözümü tırmalamadı.

newyorkmodaguncesi (13)

Bu da yine bana bu akımı soft bir şekilde kabul ettirecek türden.

Nude tonlarda ayakkabılar, özellikle ince topuklu olanlar mutlaka edinilmeli.

newyorkmodaguncesi (20)

Nude tonlardaki ayakkabınızı nasıl kombinlersiniz? Böyle mi?

newyorkmodaguncesi (21)

Yoksa böyle mi?

Stella McCartney’in buluşu kalın tabanlı bez canvas’lar her yerde. Kış versiyonları da çıkmış. Rugan ya da deri kalın tabanlı modeller de tercih ediliyor.

newyorkmodaguncesi (24)

Model tutuldukça çeşit de artıyor elbet…

newyorkmodaguncesi (25)

Bu model de yine gece gündüz demeden tercih edilebilir.

Benim ki Forever 21

Benim ki Forever 21

Yine ayakkabıda tek ya da çok bantlı burnu açık siyah deri topuklu modeller içine çorap giyilerek kombin ediliyor.

0c16ca4e8acd6a651b6db80eb022058c

İçine uzun ya da kısa bir çorapla giyebilirsiniz.

İçine uzun ya da kısa bir çorapla giyebilirsiniz.

Çorap demişken diz üstü ya da dizin hemen altı uzun çoraplar da bu kış çok tercih edilecek.

Instagram hesabımdan daha önce de yazdığım üzere New York’da her 10 kadından 6’sı şapka kullanıyor. Şapka hiç sevmem bu akıma dahil olacağımı da hiç sanmıyorum ama meraklıları bu kış yaşadı. Önden arkaya doğru genişleyen kaşe siyah ya da camel rengi şapkaların baş kısmının kenarını deri ince bir şerit süslüyor.

İşte o şapkalardan sadece biri. Daha pek çok model bulmak mümkün. Ama geniş kenarlı ve deri bantlı olması gerekiyor.

İşte o şapkalardan sadece biri. Daha pek çok model bulmak mümkün. Ama geniş kenarlı ve deri bantlı olması gerekiyor.

Saçlar genel anlamda %80 omuz hizasında ya da biraz üzerinde.

Saç renkleri kesinlikle tek renk değil. Uçlara doğru açılan balyajlar hala çok trend. Oysa ben bizde modasının geçtiğini düşünmüştüm. Yeniden dönmeyi düşünüyorum…

Lucy Hale'in saçı tam tabir ettiğimden.

Lucy Hale’in saçı tam tabir ettiğimden.

Jessica Alba'da balyaj az kullanılmış olsa da model olarak kafanızda canlanmasına yardımcı olabilir.

Jessica Alba’da balyaj az kullanılmış olsa da model olarak kafanızda canlanmasına yardımcı olabilir.

New York’da trendlere aykırı giydiğim bir elbisem var ki geçen sefer gittiğimde çok rağbet görmüştü. Kadın erkek herkesin ilgisini çekmiş ve bol bol övgü almıştı. Bu sefer ki gidişimde bavula ilk koyduğum parçalardan biri oldu. İnsan beğenilmek mi istiyo ne:) Her neyse yine aldım kendisini koydum bavulumun en güzide köşesine ve ilk gün giyip attım kendimi sokaklara. Ve ne oldu bilin? Yine çok sevildi, çok beğenildi. Bazen modanın da sözünü geçiremediği akımlar var demek. Her zaman tutulan bir parça olarak hep saklayacağım. Hala sırrını çözemesem de:)

newyorkmodaguncesi (37)

İşte mucize elbise…

newyorkmodaguncesi (44)

Üzerinde sevimli birşey de yazmıyor üstelik:)

Comments
  1. try this out

    I just want to tell you that I am just new to blogging and site-building and definitely savored this web site. More than likely I’m planning to bookmark your website . You really come with great stories. Thanks for sharing your website.

    • Nilüferden

      I’m really happy now. Thank you for your nice comments:)

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir