Sağlıklı Bir Öğle Menüsü

Sağlıklı Öğle Menüsü

Sağlıklı Öğle Menüsü

Öğlen yemek yemek sevmeyen ama aç kalamayacak kadar şekeri düşenler için, emziren anneler için, son derece sağlıklı, şekeri dengeleyen, tok tutan, yağ yakan, besleyici bir öğün önerim var. Üşenmeyip her öğlen hazırladığım bu tabak tarafımdan şiddetle tavsiye edilir. Diyetisyenlik bölümünde okuyan yeğenime sizin için besinlerin faydalarını da iliştiriyorum ki ezbere bir yemek yemediğinizden emin olun.

KİNOA NASIL PİŞİRİLİR?

Kinoa Nasıl Pişirilir

Kinoa Nasıl Pişirilir

Öğünün başkahramanı kinoa. Kalsiyum, amino asit, demir ve fosfor içeren bu mucize gıdayı nasıl pişireceğinizi kısaca anlatayım. 2 cm kadar yükseklik olacak şekilde orta boy bir borcama boşaltın. Üzerini geçecek kadar su ekleyin. 200 derecede 20 dakika kadar pişirin. Amaç kinoanın pirinç gibi suyu emip şişmesi olacağından fırınınıza bağlı olarak verdiğim süre daha az ya da daha uzun olabilir. O yüzden ilk pişirmenizde fırının başından ayrılıp çok uzaklara gitmeyin derim. Pişme işlemi tamamlandığında borcamı fırından alıp soğumaya bırakın. Verdiğim miktar size 3 gün yetecek kadar olduğundan strecleyip buzdolabında saklayabilirsiniz. Yiyeceğiniz zaman soğuk olarak dilediğiniz miktarı tabağınıza alıp saklamaya devam edebilirsiniz.

 MALZEMELER

2/3 çorba kaşığı kinoa

Mevsim meyvelerinden canınız o gün ne çekerse

Ben mutlaka yarım muz ekliyorum. (Muz beslenme uzmanlarından tam not alan bir meyve. Her zaman kolaylıkla yenilen, yanımda rahat taşıyabildiğim bir seçenek. Lif bakımından en yüksek değere sahip olan muzu hayatınızda öyle ya da böyle eksik etmeyin. Lifli gıdalar su tutar, midede şişer ve orada daha uzun süre kalarak uzun süre tok hissetmemizi sağlarlar.)

Sağlıklı Öğle Menüsü

Sağlıklı Öğle Menüsü

Elma bir diğer seçenek olabilir. Kabuklarını soymadan tüketmeniz gerektiğini hatırlatayım. Meyve kabukları da bol lif içerir. Tabii ki sadece suyla yıkamak yeterli olmayacağından, kabuklu meyveleri bir gece sirkeli suda bekletmenizi tavsiye ederim.

Yaban mersini olmazsa olmazlardan. Yazın çilek kışın da her zaman büyük marketlerde bulabileceğiniz yaban mersini türü meyveler antioksidan içerir. Antioksik gıdalar vücutta bulunan toksinlerden arınmamızı sağlar.

İki çorba kaşığı yoğurt. Yoğurt her öğünde olmazsa olmazlardan benim için. Kan şekerini dengeleyen olağanüstü bir besin. Faydalarının tamamı saymakla bitmez… Tabii ev yapımı olmak kaydıyla. Eğer evde yoğurt yapma imkanınız yoksa o zaman hazır yoğurt tüketmek yerine bu tarifi günlük sütle tüketmenizi öneririm.

Gojiberry'siz olmaz

Gojiberry’siz olmaz

Gojiberry bir diğer malzememiz. Yine şekeri dengeleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren bu minik besinin faydalarını açıp internetten okumalısınız. Uykusuzluk, stres, yağ yakımı, görme bozuklukları… O minicik şeyin daha başka nelere iyi geldiğini öğrendiğinizde bu güne kadar tüketmediğiniz için pişman bile olabilirsiniz. Gerçekten şaşkınlık verici…

Son olarak da tüm bu karışımın üzerine yine şekeri dengelemek ve de metobolizmayı hızlandırmak için tarçın ekleyin.

Bu tabağı daha önce belirttiğim gibi ben öğle menüsü olarak tüketiyorum. Günün tam ortasında kendimi zımba gibi hissetmemi sağlıyor. Ayrıca halen emziren bir anne olarak bana güç veriyor. Emzirerek kaybettiğim değerleri geri kazanmamı sağlıyor. Bir yere giderken yoğurttan ayrı olarak paketlerseniz sulanmasını önleyip örneğin iş yerinizde de rahatça tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir