Çikolata Yerine Sağlıklı Toplar

Sağlıklı toplar

Sağlıklı toplar

Bu sağlıklı az kalorili besleyici atıştırmalığın tarifini Limon ve Zeytin’in güzeller güzeli doktoru Aylin Hanım geçen gün aşı olmaya gittiğimizde verdi. Limon’un kuru incir aşkını fark etmiş sağ olsun… Benim gibi çocuklarına şeker çikolata yedirmeyen anneler için harika bir seçenek. Ya da şeker ve çikolataya mesafe koymak isteyen anneler, sizin için de çocuklarınızın “Hayır” diyemeyecekleri bir alternatif.

Hemen eve gelir gelmez denedim. Tabii ki içerikle oynayarak. Hayat boyu hiç bir yemek tarifine tam anlamıyla riayet edemedim. İlla bir şeyler ekleyip çıkartmam lazım. İçim rahat etmiyor. Kuru fasulyeyi bile değişik pişiriyorum. Ama yeniyor mu? Evet. Beğeniliyor mu? Evet. Gerisi boş…

Sağlıklı toplar

Sağlıklı toplar

Miktar belirtmiyorum tamamen göz kararı olarak veriyorum tarifi. 
Bu Aylin Hanım’ın ki…
Etlisinden bağdat hurması, çekirdekleri çıkartılacak tabii ki,
Kayısı kurusu,
Kuru incir
Fındık
Rondo da küçük parçalara ayırıp top yapıp hindistan cevizine bulayın
Benim evrim geçiren tarifim ise;
Sağlıklı toplar

Sağlıklı toplar

Yine hurma. Hurma önemli. Toplayıcı özelliği var. Onu eksik etmeyin.
Yine kuru incir,
Fındık yerine ceviz,
Kuru kayısı yerine elma rendesi ya da havuç rendesi ya da ikisi birden. Suyunu süzmeyi unutmayın. Top yapmakta zorlanırsınız.
Bir tutam gojiberry
Biraz tarçın
Bir çorba kaşığı fıstık ezmesi
Sağlıklı toplar

Sağlıklı toplar

Ve son olarak hindistan cevizine bulama faslı. Hindistan cevizi ayrı bir lezzet kattığı gibi yaptığınız topların toparlanmasında ve dağılmamasında önemli bir faktör. Onu eksik etmeyin.
Sağlıklı toplar

Sağlıklı toplar

Sağlıklı toplar

Sağlıklı toplar

Bu topları yaparken siz de eklemeler çıkartmalar yapabilirsiniz. Evdekilerle yetinebilirsiniz.
Bu arada sağlık toplarına şunu da ekleyelim. Bu toplardan iki kere yaptım. İkisinde de çocuklarla birlikte yapma gafletinde bulundum ve toplar daha tabakta birikemeden tükendi. O yüzden size şık ve dolu dolu bir sunum yapamıyorum. Bu altı taneyi zor zaptedebildim tabakta.

Bu arada sağlık toplarına şunu da ekleyelim.
Bu toplardan iki kere yaptım. İkisinde de çocuklarla birlikte yapma gafletinde bulundum ve toplar daha tabakta birikemeden tükendi. O yüzden size şık ve dolu dolu bir sunum yapamıyorum. Bu altı taneyi zor zaptedebildim tabakta.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir