Evde Kahkül Kesmenin Püf Noktası

En büyük heveslerimdendir, kendi kahkülümü kesmek. Ya da çocukların gözlerine giren saçlarını pratik bir şekilde temizleyivermek. Zira ne zaman büyük oğlumun kahküllerini kestirmeye gitsem kuaför ağabeyleri illa ki arkalara ve yanlara da müdahele edip kuşa çevirdiler çocuğumu. Şimdi küçüğün de saçı gözüne girmeye başladı. Aynı macerayı onunla da yaşayacağım için çok korkuyorum. Bir çok yabancı sitede evde saç kesimiyle ilgili pek çok yazı okudum. Derledim topladım çevirmenim Merve’ye yolladım. Başta çok tedirgin oldu, acaba bizim yazdıklarımıza istinaden saç kesmeye heves edip bir kabus yaşar mı takipçiler diye. Ama ne oldu biliyor musunuz? Merve yazıyı çevirdi ve gaza gelip kendi kahkülünü aynen tarif ettiğim şekilde kesti. Sonuçtan da çok memnun kaldı. Denenmiş, amacına ulaşmış bir kahkül kesim tarifi okuyacaksınız şimdi. Biraz cesaret yeter. Ben de çocuklarınkine girişeceğim önümüzdeki günlerde…

YAN KAHKÜL KESİMİ

1. Adım – Saçınızı ayırın.

Öncelikle saçınızı tarayın sonra istediğiniz yöne doğru ayırın. Daha sonra da önünüze doğru tutun. Eğer kahküllerinizin kalın olmasını istiyorsanız saçınızı daha geriden ayırın. Kaşlarınızın en yüksek noktasını bulun. Kaşınızın tepesinden yukarıya, saç çizginize doğru bir sıra belirleyin. Ayırdığınız saçı alnınızın ortasına doğru çekin ve toka ile tutturun. Şimdi yüzünüzün tam ortasında saçınızın kalan kısmından ayrılmış bir saç tutamı olmalı. Eğer önceden kesilmiş kahkülünüz varsa zaten belli bir kahkül boyutunuz var demektir. O zaman uzamış kahküllerinizi yüzünüzün ortasına doğru ayırın. Saçınızın geri kalanını toka ile tutturup kahkül için belirlenen saçtan ayırın.

1

1

 2. Adım – Kahküllerinizin düz olduğundan emin olun.

Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz saçlarınızı spreyle nemlendirin ve tarayın böylece kahkül için ayırdığınız saçınız düzleşecektir. Ama zaten doğal dalgalı ya da düz saçlarınız varsa o zaman saçı ıslatmadan kuru bir şekilde kesin. Böylece kahküllerinizin istediğinizden daha kısa olmasını engellemiş olursunuz. Asla saçınızı tamamen ıslatmayın ya hafif nemlendirin ya da kuru bırakın. Çünkü saçınız ıslakken normalden daha uzun olur bu yüzden ıslakken kesmeyin, saçınız kuruduğunda çok daha kısa görünecektir.

2

2

3. Adım – Kahküllerinizin ne kadar uzun olacağına karar verin.

Kahküllerinizi kesmeden önce ne kadar uzun olmalarını istediğinize emin olun. Eğer tam karar veremiyorsanız önce uzun kesip beğenmezseniz sonradan kısaltabilirsiniz.

 4. Adım – Kesim zamanı!

Kahkülünüzü ne tarafta kullanacağınıza karar verin. Sağ tarafa doğru kullanacaksanız saçlarınızı sola, sol tarafa doğru kullanacaksanız saçlarınızı sağa ayırın. Yandan kahkül için öncelikle kesime kahkülün alnınıza düşen kısmından başlamak gerekir. Makasınızı çapraz olarak kulağınıza doğru doğrultun. Kahkülün en kısa kısmı alnınızın ortasında, en uzun kısmı da kulak hizasında olacak. Keseceğiniz kısmı orta parmağınız ile işaret parmağınız arasına alıp bir çizgi halinde tutun ve kesin. Kullandığınız makasın saç kesimine uygun olmasına dikkat edin ki kesimden en iyi sonucu elde edebilin. Kahkül kesimini ilk önce uzun tutmayı unutmayın, eğer beğenmezseniz her zaman kısaltabilirsiniz fakat kısa keserseniz bir daha geri dönüşü olmayacaktır.

3

3

5. Adım – Kahküllerinize şekil verin.

Kahküllerinizi kestikten sonra gördüğünüz şey dümdüz bir çizgi olacaktır. Bu tuhaf ve doğal olmayan görünümden kurtulmak için makası alın ve paralel biçimde saç uçlarını kırpın. İşiniz bittikten sonra fön makinası ya da saç düzleştirici ile kahküllerinize şekil verebilirsiniz.

DÜZ KAHKÜL KESİMİ

1. Adım – Saçınızı ayırın.

Tarağınızı kafanızın ortasına, saç hizanıza yerleştirin. Sonra başınızın orta yerinden aşağıya, kaşınızın sonuna doğru çapraz bir çizgi çizin. Aynı işlemi diğer taraf için de gerçekleştirin. Ayırdığınız kısımları öne getirip saçınızın geri kalan kısmından ayırın. Bütün bunlardan sonra kahkül için ayırdığınız saç dibinizde üçgene benzer bir şekil göreceksiniz.

1

1

2

2

2. Adım- Eğer gerekiyorsa saçınızı nemlendirin.

Eğer ilk kez kahkül kesiyorsanız o zaman saçınızın kuru olması daha iyi olacaktır. Böylece tam istediğiniz boyu tutturabilirsiniz. Ama zaten kahkülünüz varsa ve onu kısaltmak istiyorsanız o zaman saçınızı biraz nemlendirmek uygun olur böylece saçınız düzleşmiş olur siz de daha kolay kısaltabilirsiniz.

3

3

3. Adım – Kahküllerinizin ne kadar uzun olacağına karar verin.

Düz kahküller pek çok farklı tarzda kullanılabiliyor bu yüzden kesmeden önce nasıl bir görünüşe sahip olmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bazı kadınlar kaşlarının üzerinde, alınlarını kaplayan düz kahküllerden hoşlanırken bazıları daha uzun, saçlarının kalanıyla birleşen kahkülleri tercih ediyor.

4

4

4. Adım – Kesim zamanı!

Keseceğiniz kısmı işaret parmağınız ile orta parmağınız arasında sıkıştırın ve burnunuzun ucunda düz bir çizgi halinde tutun. Kahkülleriniz böyle gözlerinizi kapatacak kadar uzun olmayacak ama kesime başlamak için bu uzunluk oldukça iyi. Saçınızı bir yöne doğru bir kez çevirin. Daha sonra dilediğiniz gibi kısaltabilirsiniz. Ayrıca düz bir kesim için bant kullanabilirsiniz. Bir parça bantı saçlarınıza yapıştırıp bantın alt kısmındaki saçları düzgün bir biçimde kesebilirsiniz.

5

5

5. Adım – Kahküllerinize şekil verin.

Eğer küt kesim kahkül istiyorsanız saçlarınızı öylece bırakın. Ama daha doğal bir görünüm peşindeyseniz o zamanmakası alın ve paralel biçimde tutarak saç uçlarını kırpın. Unutmayın ki düz kahküller yan kahküllere göre daha çok özen istiyor. Bu yüzden her dışarı çıkmak istediğinizde kahküllerinizi fönle ya da saç düzleştiriciyle düzleştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir