Geçen Yazdan Kalma Güneş Kremi Kullanılmalı Mı?

Her yaz aynı şey; tatil için bavul hazırlarken kozmetik faslına geçtiğimde mutlaka bir önceki yazdan çocuklara ve kendime ait birer şişe hatta bazen ikişer şişe güneş koruyucu geçiyor elime. E ne yapayım atayım mı, alıp götürüyorum ve ilk onları kullanıyorum, bitince hemen yenisine geçiyorum. Ama hep içimde bir şüphe kalıyor tabii, acaba faydası oluyor mu? Ya da cildime zarar verir mi? Bu yaz es geçmedim ve konuyla ilgili bir araştırma yaptım…

Hanımlar, beyler;  güneşten korunmak ciddiye alınması gereken bir mesele. Bu yüzden dolabınızda bulduğunuz eski güneş kreminizi kullanmadan önce kendinize şu soruları sorun.

1.Güneş koruyucunuz 3 seneyi aşmış mı?

Aşağı yukarı tüm güneş kremleri 3 sene dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer güneş koruyucunuz çok eskilerden kalmaysa yeni bir tane alma zamanı gelmiş demektir. Size bir tüyo: Gelecek sefer yeni bir güneş koruyucu edindiğinizde üzerine satın aldığınız tarihi yazın böylece kreminizi ne zaman atmanız gerektiğini bilirsiniz.

.

.

2.Kıvamı yumuşaklığını yitirdi mi?

Eğer kreminizde öbekler ve yumrular görüyorsanız bu, içindeki aktif maddelerin bozulmaya başladığı ve etkisini kaybettiği anlamına geliyor. Eğer güneş kreminizin raf ömrünün uzun olmasını istiyorsanız dimetikon ya da silika gibi katkı maddeleri içerip içermediğini kontrol edin. Bunlar güneş koruyucunuzun akışkan ve sabit kalmasını sağlar.

.

.

3.Kremin yoğunluğunda değişiklik var mı?

Güneş koruyucunuzdan gelen bir sıvı tabakası görüyorsanız bu, kremin yapısının bozulduğu ve yeni bir şişe güneş losyonu almanız gerektiği anlamına geliyor. Beyaz kremin sarıya dönüşüp dönüşmediğini gözlemenizde fayda var.

.

.

4.Kreminizi sıcak ortamda mı muhafaza ediyorsunuz?

Güneş yağınızı verandada ya da arabanızın bagajında bırakırsanız haliyle güneşe ve sıcağa maruz kalan kreminizin içindeki aktif maddeler bozulacaktır. Güneş koruyucunuzu serin ve kuru bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin.

.

.

5. Kremi uyguladıktan sonra cildinizde kızarıklıklar oluşuyor mu?

Güneş kreminiz üzerinden üç yıl geçtikten sonra bile etkisini koruyabilir ancak bozulan kremi kullanmak aşırı zararlı olmasa da alerji oluşumuna sebep olabilir. Eğer boş yere masraf etmeyeyim eskilerle idare edeyim diyorsanız, önce cildinizde küçük bir alanda eski kreminizi uygulayarak herhangi bir reaksiyon olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca dışarıdayken iki saatte bir, yaklaşık bir kaşık miktarında güneş kremini cildinize uygulamayı unutmayın. Zaten bu şekilde kullanılan bir şişe kremin bir ya da iki sezondan fazla dayanması imkânsızdır.

 

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir