Saç Tipinize Uygun Fırçayı Bulun

En son ne zaman saç fırçanız hakkında durup düşündünüz, hatırlıyor musunuz? Son çıkan saç ürünlerini, ilham veren saç renklerini bir kenara koyarsak saçınıza yapacağınız en büyük iyilik doğru fırçayı seçmek olacaktır. Saç tipinize uygun fırçayı kullanmanız saçlarınıza en iyi görüntüyü vermenizi sağlayacak. Yani diyeceğim o ki, doğru malzemelerle çok daha iyi sonuçlar almak mümkün. Hazırsanız, başlayalım!

1-Takma Saç Fırçası/Peruk Fırçası

.

.

Saç tipi: Her saç tipi.
Fırçanın adı sizi yanıltmasın, takma saç fırçalarının farklı kullanım alanları da var. Mesela iri lüleleri diğerlerinden ayırıp şeklini bozmadan düzeltebilirsiniz. Saç kuruyken uçlardaki düğümleri çözmek ve saça şekil vermek daha iyi çünkü eğer fönle kullanırsanız fırçanın metal kısmı ısınacaktır.
2-Tangle Teezer

.

.

Saç tipi: Orta kalınlıktan kalın telliye kadar zor taranan saçlar ile orta kalınlıktan ince telliye kadar hacimsiz saçlar
Tangle Teezer fırça, plastik kılları inanılmaz sert olduğundan düğümlenen saçları çözmek için birebir. Dahası da var: Kuru, ince telli, orta uzunluktaki saçlara hacim verir; ister kuru ister ıslak olan kalın telli gür saçlarda oluşan düğümleri çözer ve kolayca taranmasını sağlar. Aklınızda bulunsun bu fırçayı fönle birlikte kullanmayın, plastik kıllar eriyebilir.

3-Yuvarlak Metal Fırça

.

.

Saç tipi: Her saç tipi.
Bu fırça yuvarlak fırçalar arasında kullanımı en kolay olanı. Kılları seyrek olduğu için benzerlerine göre saçta daha hızlı ve kolay hareket edebiliyor. Kalın telli saçları düzleştiren fırça, ıslak ya da kuru saça fönle yapılacak şekillendirmeler için birebir. Fakat unutmayın; eğer saçlarınız güçsüz ya da ince telliyse bu fırçayı fönle birlikte sık kullanmak saçınıza zarar verebilir.
4-Geniş Aralıklı Plastik Fırça

.

.

Saç tipi: İnce telli ve kısa saçlar
Geniş aralıklı fırçalar 90’lı yıllarda pek popülerdi, şimdi ise diğer fırçalar arasında geri plana atılıyor. Ama kısa saçları özellikle de hareketli saç modellerini şekillendirmek için en uygun fırça olduğunu söyleyebiliriz.

5-Kıl Fırça

.

.

Saç tipi: İnce telliden orta kalınlıktaki saçlara kadar
Saçı tararken fırçadaki doğal kıllar saç diplerini canlandırıyor ve saçtaki yağı dağıtıyor. Eğer yumuşak vintage dalgalar oluşturma niyetindeyseniz doğal kıllı saç fırçası tam size göre. Fırçayı kuru saça uygulamak ise en iyi sonucu veriyor.

6-Saç Dipleri İçin Fırça

.

.

Saç tipi: Kalın telli, kıvırcık ve kolayca düğümlenen saçlar
Bu fırçaya “şampuan fırçası” da deniyor. Fırçayı duş sırasında saç diplerine masaj yapmak için kullanabiliyorsunuz. Düğümlerden ve birbirine giren saç tutamlarından bağımsız derinlemesine saç temizliği elde edebiliyorsunuz.

7-Kıl Yuvarlak Fırça

.

.

Saç tipi: İnce telli ve orta kalınlıktaki saçlar
Bu fırça fön makinesine eşlik eden fırçalardan kullanımı en zor olanı. Fakat fırçayı kullanmakta bir kez ustalaştınız mı mükemmel sonuçlar alıyorsunuz. Saçlarda naturel bir görünüm elde etmek, hacim sağlamak, uzun saçlardaki katları belirginleştirmek için en iyi seçim.

8-Krepe Fırçası

.

.

Saç tipi: Her saç tipi.
İyi bir krepe fırçası aşamalı olarak dizilen kıllardan oluşur. En iyi hacmi elde etmek için saçlarınızı nazikçe ters yöne doğru tarayın ardından saçları yeniden kendi istikametlerinde tarayarak yumuşak bir dokunuşla şekillendirmeyi tamamlayın. Özellikle kuru saçlara hacim kazandırmak için harika seçim.

9- Karma Fırça

.

.

Saç tipi: Orta kalınlıktan kalın telliye kadar olan saç tipleri

Doğal kıl ve plastik karışımı olan bu fırça stilistlerin olmazsa olmazı. Peki neden? Plastik kıllar saçın kolayca taranmasını sağlarken doğal kıllar saçtaki yağı dağıtıyor ve yumuşak bir görünüm veriyor. Fön makinesi kullanmadan, kuru saça uygulamayı deneyin.

10-Kürek Fırça

.

.

Saç tipi: İnce telli, dalgalı ya da kıvırcık saçlar

Kürek fırçanın aralıklı kılları, saçın doğal yapısını bozmadan kıvırcık ya da dalgalı saçları kontrol altına alıyor. Özellikle ıslak ya da kuru saçtaki düğümlenmeleri çözmek için biçilmiş kaftan.

11-Islak Fırça

.

.

Saç tipi: Her saç tipi.
Eğer duşta saçlarınız karman çorman oluyorsa bu yastıklı, basit fırça saçlarınızı acı vermeden açmak için birebir. Saça şekil vermek için en iyi fırça olmayabilir ama saçtaki düğümlerin kolayca çözülmesini sağlayacaktır.

12-Karma Yuvarlak Fırça

.

.

Saç tipi: Orta kalınlıktan kalın telliye uzanan saç tipleri

Fönle saça şekil verirken karma yuvarlak fırça kullanmak, kıl yuvarlak fırça kullanmaktan çok daha kolay olacaktır. Çünkü karma fırçadaki plastik kıllar saçta daha rahat hareket edecektir. Özellikle kalın telli saçlar için doğru seçim.

13-Kıl Kürek Fırça

.

.

Saç tipi: İnce telliden orta kalınlığa uzanan saç tipleri ile uzun saçlar

Tamamı doğal kıllardan oluşan kürek fırça özellikle saçlarını wrap-drying yöntemiyle kurutan uzun saçlı kadınlar için harika bir seçim olacaktır. Wrap-drying; fön makinesini uzaktan tutup saçları havalandırarak kurutmak yerine fönü kafaya yakın tutarak ve tarayarak uygulanan bir saç kurutma yöntemi.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir