Yazın Saçlarımızın Rengi Neden Açılıyor

Eğer saçlarınızı boyatıyorsanız yaza girerken saç renginize iyi düşünüp karar vermeniz gerekir. Her zamanki boya renginizin bir kaç tık daha koyusunu seçebilirsiniz ya da ters köşeye yatıp her zamankinden daha açık bir renk seçerek güneş, havuz, deniz gibi faktörlerin etkisiyle doğal tonlarda bir açık renge kavuşabilirsiniz. Boya kullanmayıp papatya suyu gibi doğal renk açma yollarını tercih edenlerdenseniz sizler özellikle yazın gelmesini sabırsızlıkla beklersiniz. Zira kış aylarında ne kadar papatya suyu kullanırsanız kullanın yaz aylarında olduğu gibi gözle görülür tatmin edici bir açılmaya kavuşamıyorsunuz.

Peki neden yaz? “Yazın saçlarımızın rengi neden açılıyor?” sorusunun ardındaki ilginç gerçeği biliyor musunuz?

Öğle vakitlerini sıcak, parlak güneş ışınları altında geçiren açık renkli saçlara sahip her kadın bilir ki saç rengindeki güneşten kaynaklı bu açılma bronz bir tene sahip olmanın yan etkisidir. Fakat akıllara takılan soru şu: Güneşlendiğimizde tenimizin rengi koyulaşırken saçlarımızın rengi neden açılıyor?

İlginç bir gerçek var ki tenimiz canlı fakat saçlarımız ölü. Biliyorum böyle söyleyince pek garip geldi ama hem tenimiz hem de saçlarımız melanin içeriyor. Fakat tenimiz canlı olduğu için tenimizdeki melanin güneşten zarar görüyor ve kararmamıza sebep oluyor. Saçlarımızdaki melanin ise ölü olduğundan güneşe karşı reaksiyon gösteremiyor ve güneşte bırakılan diğer her şey gibi sararıyor. Hiç güneş gören bir pencere kenarında durduğu için güneşten sararan halı ya da yatak örtüsü gibi bir şeyiniz oldu mu? Evet, işte teknik olarak saçlarımızın başına da halıya ya da yatak örtüsüne olan şeyin aynısı geliyor.

Güneşlenmenin bir getirisi olarak saçlarımızda doğal açık renkli gölgelere sahip oluyoruz ama bu noktada UV ışınlarının zararlı etkisini de unutmamak gerekiyor. Bu yüzden her sabah güneşe çıkmadan önce saçlarınızı UV ışınlarından koruyacak spreylerden kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdi şu iki kare arasındaki renk farkına bakın. Ben fazla açılmasını istemeyenlerden olarak olabilecek en koyu rengi seçmiştim…  Biri yaz başı biri yaz sonu. Öncesi sonrası gibi…

Yaz başı

Yaz başı

Yaz sonu

Yaz sonu

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir