Soğuk Su Gerçekten de Cildimize ve Saçımıza Sıcak Sudan Daha mı İyi Geliyor?

Biliyorum hepimiz zorlu, uzun, stresle dolu geçen günün sonunda sıcak, rahatlatıcı bir duş almaya bayılıyoruz. Fakat son günlerde sıcak su, güzellik ve sağlık uzmanlarının favorileri arasındaki yerini kaybetti. Bu yüzden duş musluğunu sıcak tarafa çevirmeden önce iki kez düşünün derim. İddia edildiğine göre soğuk ya da hafif serin su cilde ve saçlara iyi geliyormuş.

.

.

Neyse ki sıcak sudan sonsuza kadar vazgeçmek zorunda değiliz. Dikkat edilmesi gereken nokta cildimizi ve saçlarımızı hem sıcak hem de soğuk su ile temizlemek ve korumak. Bazı uzmanlar cilde zarar vermeyi önlemek ve yıkanırken cildin kendine özgü doğal yağlarını en uygun hale getirmek için ideal su sıcaklığının 45 derece civarında olması gerektiğini söylüyor. Ayrıca cildin koruyucu doğal yağlarının dengesinin sağlanması bakımından duş süresinin 10 dakika ile sınırlı olması gerektiğini ekliyor.

Sıcak su, ağrıyan kaslara ya da kaşınan ciltlere iyi geliyor olsa da cilt yüzeyinde damar genişlemesine neden olabildiğini de unutmamak gerek. Soğuk su ise cilt yüzeyindeki  damarlara basınç yaparak cildin kızarmasına ve kabarmasına engel oluyor.

Peki saç bakımı nasıl oluyor?

.

.

Pek çok ünlü isim ve güzellik konusunda bilirkişiler buz gibi soğuk suyun saçları daha ışıltılı hale getirdiğini iddia ediyor. Fakat saç konusunda uzmanlar sıcak su ile soğuk suyun birlikte kullanıldığında saçları bütünüyle temizlediği, saçlara ve saç derisine iyi geldiğini söylüyor.

Uzmanlara göre öncelikle saclarımızı şampuan kullanmadan yalnızca sıcak su ile yıkamalıyız. Ellerimizi sanki şampuanla yıkıyormuş gibi saçlarımız arasında gezdirmeliyiz. Böylece saçlarımızdaki hafif kirlilik gidecek, kan dolaşımı hızlanacak ve gözenekler açılacak. Sonra saça zarar vermeyen, doğal bir şampuanla saçlarımızı yıkamalıyız. En son yapacağımız şey ise; saça uyguladığımız şampuanı bütünüyle durulamak olacak. Bu aşamada saçı soğuk su ile durulamak saç derisini ve gözenekleri olması gerektiği gibi kapatacak ve şampuan reklamlarındaki gibi parıldayan saçlara sahip olmamızı sağlayacak. Sağlıklı bir saç için saçlarımızı iki ya da üç günde bir yıkamamız gerekiyor. Her gün saç yıkamak özellikle doğal ürünler yerine içinde pek çok kimyasal barındıran şampuanlardan birisini kullanıyorsanız saçı kurutup dökülmesine sebep olacaktır.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir