Kahvaltıda Yapılan 7 Hata

Kahvaltı günün en önemli menüsü bana göre. Hayır kalıplaşmış bir cümle olduğu için demiyorum gerçekten bana göre öyle. Ben dışarıda kahvaltıya giderken bile bir şeyler tıkıştırırım ağzıma. Tüm gün gıdasız kalan bedenimi uzun süre aç bırakmak istemem. O yüzden kahvaltıyı önemsemeyen ya da tamamen bir kahve içerek es geçenleri duydukça içim parçalanır. Ayrıca bir pilates antrenörü olarak da şahit olduğum yanlışlara uyarıda bulunmamın asli görevim olduğunu düşünüyorum.
Kahvaltıyı es geçmeyelim tamam ama yalan yanlış da beslenmeyelim değil mi? Geçen gün internet başındayken önüme düşen bir yazıyı çevirip  paylaşıyorum sizlerle. Kahvaltıyla ilgili doğru bildiğimiz yanlışlarla ilgili. Bana çok faydalı oldu umarım size de faydası olur.

Kahvaltılık gevreklerin sağlıklı olduğuna emin misiniz?

1

1

Teoride evet, sağlıklı olduğu söyleniyor ama marketten aldığınız gevreklerin özellikle fırınlanmış türde olanları şeker ve katı yağ içeriyor. Yani hem fazla kalorili hem de kan şekerinin artmasına neden oluyor. Bu yüzden en iyisi kahvaltılık gevreği evde yapmak. Çekilmiş yulaf, kabuklu meyveler, tarçın, hindistancevizi ve biraz da balı karıştırıp altın sarısına dönene kadar fırında pişirin. İşte ev yapımı gevreğiniz hazır!

Proteinsiz olur mu?

2

2

Eğer kahvaltınız pek karın doyurmuyorsa biraz protein eklemeyi deneyin. Bol protein içeren kahvaltı uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yumurta hem protein açısından zengin hem de pişirme şekilleri açısından alternatifi bol olduğu için mükemmel bir seçim. Eğer yumurta sevmiyorsanız çekilmiş yulaf ve karabuğdayı yoğurtla karıştırıp yiyebilirsiniz.

Bütün bir yumurtayı yemektense sadece beyazını yemek daha mı sağlıklı?

3

3

Yumurtanın beyazı az kalorili ve az yağ içeriyor ama demir, B vitamini, D vitamini gibi besin değerleri yumurtanın sarısında yer alıyor. Yapılan son araştırmalara göre yumurta sarısının kandaki kolesterol değerlerini etkilemediği ortaya çıktı. Yeni bu demek oluyor ki sağlık için sabahları bir yumurta yemekte fayda var.

Kahvaltıda meyve suyu içmek

4

4

Sabahları bir bardak portakal suyu içmek sağlıklı bir seçim gibi görünüyor ama bir bardak portakal suyu için kaç tane portakal sıkmanız gerektiğini göz önünde bulundurunca durum pek de öyle olmuyor. Marketlerde satılan meyve suları da şeker içeriyor. Yani meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemek çok daha mantıklı. Meyveler birçok vitamin ve mineral içeriyor. İlla içmek istiyorsanız sabahları bir yeşil elma, bir havuç ve kerevizi sıkıp biraz zencefil katmayı deneyebilirsiniz.

Az yağlı ürünler tam yağlılardan daha sağlıklı

5

5

Üzgünüm ama öyle değil. Az yağlı sütler, yoğurtlar ya da yağı azaltılmış diğer ürünler şeker veya tatlandırıcı maddelerle destekleniyor. Ama şekersiz tam yağlı yoğurt, süt ve süt ürünlerindeki yağ, vücut karbonhidratları yakarken kanda yavaşça çözülüp vücuttaki dengeyi sağlıyor. Bu da demek oluyor ki uzun süre tok tutuyor. Eğer yoğurt yemeyi sevmiyorsanız içine biraz meyve ya da bal katmayı deneyebilirsiniz.

Kahvaltı atıştırmalıkları

6

6

Atıştırmalıklar özellikle zaman tasarrufu yapan meşgul insanlar arasında pek popüler. Fakat bu atıştırmalıklar fazlaca şeker içermesine rağmen az protein barındırıyor ve bu da çabuk acıkmaya sebep oluyor. Eğer zamanınız aşırı değerliyse kahvaltınızı akşamdan hazırlayabilir, sağlıklı beslenmeye bir şans verebilirsiniz.

Ayaküstü yemek yemek

7

7

Zamanla yarışan insanların yaptığı bir diğer hata. Ayaküstü yenen yiyecekler yalnızca anlık açlık krizlerini dindirir ve günün devam eden saatlerinde sağlıksız beslenmeye devam etmeye teşvik eder. Eğer sabahları uzun uzadıya kahvaltı yapmaya zamanınız yoksa en azından kuru meyveler, fındık ve doğal yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin ve günün diğer öğünlerinde protein almaya özen gösterin.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir