Duş Alırken Yapılan 9 Yanlış

Düşününce hayatta çok da üzerinde düşünmeden yaptığımız en basit şeylerden biri gibi geliyor duş almak. Bakım, maske vs uygulamayacaksak önceden plan program yapmıyoruz hiç birimiz öyle değil mi? Annemiz bizi çocukken nasıl yıkadıysa onun sistemiyle ve sıralamasıyla devam ediyoruz aslında. Farkında olmadan hepimiz küçükken bizi kim yıkadıysa (annelerimiz, benim bazen ablam çünkü yaşı benden epey büyüktü) onun riteülleri halen devam etmekte. Peki yanlış yaptığımız bir şeyler olabilir mi acaba? Bilmem kaç yıl önce hüküm süren pek çok şey günümüze göre güncelleniyorsa belki bu duş faslında da bir yenilik vardır elbet diye düşünenleriniz oldu mu hiç?

Ben düşündüm ve bir araştırma yaptım. Çevirdiğim yazıyı sizinle de aynen paylaşıyorum. Bakalım neler yapıyoruz duşta, Ne kadarı doğru? Ne kadarı yanlış?

1-Lif kullanmaktan vazgeçin.

1

1

Rengârenk, cıvıl cıvıl olmalarına ve cildinizde yumuşak bir his bırakmalarına rağmen eğer kullandığınız lifi sık sık yenilemiyorsanız kötü bir tercih yapıyorsunuz demektir. Çünkü banyo lifleri de tıpkı bulaşık süngeri gibi bakteri üretiyor. Bu yüzden vücudunuzu temizlemenin en iyi yolu ellerinizi kullanmak.

2-Önce saçınızı yıkayın.

2

2

Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız saçlarınıza odaklanın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir tokayla tutturup vücudunuzu yıkamaya geçin. Bu sırada saçlarınız halen suya maruz kalacak ve suyun faydalarından daha fazla yararlanacaktır.

3-Jileti duş aldıktan sonra kullanın.

3

3

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için jilet kullanıyorsanız bunu yıkanma işlemi bittikten sonra uygulamayı tercih edin. Jileti uygulayacağınız alana kullandığınız vücut jeli ya da sabundan bir miktar sürün. Böylece hem jilet daha kolay hareket edecek hem de cildinizdeki tahriş riski azalacaktır.

4-Her gün sabun kullanmayın.

4

4

Cilt kuruluğun en sık rastlanan sebebi kurumaya meyilli bölgeleri her gün sabunla yıkamaktır. Özellikle kış döneminde bacaklar, gövde ya da kollar gibi kapalı ya da giysilerle kapanmış yerleri her gün sabunla temizlemek zorunda değiliz. Çünkü sabunun kurutucu bir yapısı var bu bölgelerdeki yararlı yağ dokularını ortadan kaldırıyor. Bu yüzden sabun yalnızca yüz ve el gibi bazı vücut kısımlarında sık sık kullanılmalı.

5-Kese yapın ama her gün değil.

5

5

Derinlemesine temizlenmek için cildinizi her gün sertçe ovalamanıza gerek yok. Kese yapmak ölü deriden kurtulmak için önemli evet ama aşırıya kaçmamak gerekiyor. Haftada en fazla 2-3 gün kese yapmak yeterli olacaktır ayrıca ciltteki yaralı bölgeler ile özellikle sırtta ve göğüste görülen sivilceleri ovalamaktan kaçınmak gerekiyor.

6- Sıcak suyla duş almayın.

6

6

Sıcak su yatıştırıcı gibi görünse de kesinlikle cildinizin dostu değil.  Sıcak su gözenekleri açarak su kaybına sebep oluyor ve ciltteki yararlı yağ dokularını ortadan kaldırıp cilt kuruluğuna ve kaşıntıya sebep olabiliyor. En iyisi ılık ve hatta hafif soğuk su ile duş almak ve duşta uzun süre kalmaktan kaçınmak.

7-Yüzünüzü duş almadan önce ya da sonra yıkayın.

7

7

Bir taşla iki kuş vurmak istiyor olabilirsiniz fakat vücudumuz ile yüzümüzün farklı bakımlara ihtiyacı var. Yüzünüzü asla duş alırken yıkamayın çünkü duş aldığınız su yüzünüz için fazla sıcak gelecektir.

8-Unutulan vücut kısımlarına özen gösterin.

8

8

Kadınlar bazen en çok nemlenen, terleyen ve kesinlikle durulanması gereken yerlerden biri olan göğüslerinin altını yıkamayı unutur. Ayrıca insanlar çoğu zaman ayak parmaklarının aralarını ya da tabanlarını da yıkamayı da es geçer.

9-Nazikçe kurulanın.

9

9

Duştan çıkar çıkmaz havlunuzu hafifçe cildinizde gezdirin, ovalamayın. Kurulandıktan sonra isterseniz nemlendiricinizi sürerek duş sırasında hâlihazırda nemlenen cildinizin tazeliğini korumasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir