Uyku Problemi Yaşıyorsanız Bunu Mutlaka Denemelisiniz

Bir zamanlar uykuya dalmakta zorlanıyordum. Kafama bir şeyler takıyor veya bir sonraki günü planlamaya çalıyordum ve bir bakmışım 1 saat geçmiş ve ben hala uyanığım. Sonra bir şeyler okumaya karar verdim. Benim favorim kitap yerine; Uykusuz, Penguen gibi karikatür dergileri eşliğinde uykuya dalmaktı. Mutlu uyuyordum bir kere. Gülerek uykuya dalmak güzel bir şey, denemelisiniz.

Ne zaman ki ilk çocuğumu kucağıma aldım işte o zaman her perşembe koşa koşa alıp baş ucuma istiflediğim karikatür dergilerimi okumayı da bırakmak zorunda kaldım. Birincisi zaman yoktu, ikincisi yastığa beş kala zaten içim geçiyordu. Bu durum hala devam ediyor zira ikinci de geldi peşine ve deliksiz uyuyan çocuk nedir hiç bilmedik biz. Büyük olan artık daha az uyanıyor ama küçük hala emdiği için 30 aylık ve ayı kadar uyanıp emmek isteyebiliyor.
Ben deliksiz bir uykunun hasretini çekerken çevremde uyku problemi yaşadığını anlatanları masal gibi dinliyorum. Bazıları gece boyunca deliksiz bir uyku çekemezken bazıları da uykuya dalma ya da hiç uyuyamama sorunuyla boğuşuyor. Aslında önerim bir kaç gece benim bebelerle birlikte uyumaları. Uykularının kıymetini bilecek ve zevkle yataklarına koşacaklar. İşin şakası bir yana, yakınlarımda uyku sorunu yaşayanların sayısı arttıkça yabancı kaynaklardan bir araştırayım dedim. Haberler iyi. Derdinizin devası; uyku maskesi…
1

1

Yüz maskesiyle ya da diğer adıyla uyku maskesiyle uyumak yalnızca güzellik uykusu için kullanılmıyor. Bu maskeler uyku sorunu yaşayan herkes için oldukça fayda sağlıyor. Çünkü uyku maskesi beynin ürettiği doğal bir hormon olan ve uyku ile uyanıklık döngüsünü kontrol etmeye yarayan melatonin seviyesini arttırıyor. Işık da melatonin seviyesini etkiliyor bu yüzden uyku maskesiyle uyuyunca vücudunuz tamamen karanlıkta olduğunu algılayıp melatonin üretiyor.

Uyku maskesi ayrıca Hızlı Göz Hareketi (Rapid Eye Movement – REM) esnasında yani uykunun rüya görülen kısmında geçirdiniz zamanı da uzatıyor. Aynı zamanda uykuya dalma süresini kısaltıyor. Diğer uyku düzeni sağlayan ürünlerden çok daha ucuz olduğundan bahsetmiyorum bile. Yani eğer geceleri iyi bir uyku çekmek istiyorsanız bir tane uyku maskesi edinin derim.

2

2

3

3

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir