Elmalı Tarçınlı Enerji Barları

Geçenlerde Instagram hikayede paylaştığım ve lütfen video da ekle diyenler, iyi ki silmemişim. Buyurunuz efendim; evde kolayca yapabileceğiniz çocuklarınıza güvenle yedirebileceğiniz, formunuzu koruyarak ağzınızı tatlandırabileceğiniz harika bir tarif…

Malzemeler (Porsiyon 10-12)

2 bardak fındık

2 bardak öğütülmüş yulaf

1 buçuk bardak çekirdekleri çıkarılmış ve ikiye bölünmüş hurma

2 çay kaşığı tarçın

1/4 çay kaşığı tuz

2 bardak doğranmış yeşil elma

Hazırlanışı

Fırını 175 dereceye ayarlayın.

Fırın tepsisine yağlı kağıt serip fındıkları ve yulafı tek kat halinde tepsiye yayın ve önceden ısıtılmış fırında kızarana ve hoş bir koku yayana kadar 10-15 dakika kavurun. Sonra fırını 175 derecede tutun ve kare bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Kağıdı kenarlardan taşacak şekilde büyük kesin çünkü sonradan o fazla kısımları barları çıkarmaya yardımcı olması için kullanacağız.

Kavrulmuş fındığı ve yulafı hurmalar, tarçın ve tuz eşliğinde rondoya koyun ve iyice ufalana, büyük parça kalmayana kadar öğütün. Sonra doğranmış elmaları ekleyin ve kalın parçalar kalmayana kadar öğütmeye devam edin. Eğer gerekirse düz bir spatula ile kenarlarda kalanları karışıma katabilirsiniz.

Sonra karışımı önceden hazırladınız tepsiye yerleştirin ve yine düz bir spatulayla karışımı tepsinin tamamına yayın. Kenarlarda bıraktığımız fazla yağlı kağıtları düz bir şekilde tepsiye yaydığınız karışımın üzerine örtün ve spatulayla üzerinden geçin. Böylece tepsideki karışım piştikten sonra tamamen eşit boyutta olacaktır.

Barları önceden ısıtılmış fırında 20 dakika pişirin. Sonra da 10-15 dakika soğutun ve dilimleyin. Tamamen soğuduğunda hava geçirmeyen bir saklama kabında buzdolabında muhafaza edin.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir