Gerçekten İşe Yarayan 9 Ev Yapımı Güzellik Ürünü

Mutluluğu uzaklarda aramayın. Ne varsa yine evimizde var. Masrafa girmeden, doğallığından şüphe etmeden, saçınızdan tırnağınıza kadar neye neyin ihtiyacı varsa, kolayca uygulayabileceğiniz ve etkisini kısa zamanda fark edeceğiniz güzellik tüyoları geliyor şimdi.

1-Sağlıklı saçlara sahip olmak için mayonezi saç kremi niyetine kullanmak

.

.

Bu eski usul yöntem işe yarıyor çünkü mayonezde bol bol protein var. Yağ saçı yumuşatıyor ve daha parlak bir görünüm veriyor, yumurtadaki protein ise saç tellerini güçlendiriyor. Uzmanlar mayonezi kuru saça uygulayıp, maske olarak 15-20 dakika kadar bekletmeyi uygun görüyor. Sonrasında ise saçı iki kez şampuanlıyorsunuz ve eğer istiyorsanız rutin olarak kullandığınız diğer saç ürünlerini uyguluyorsunuz. Fakat bu yöntem en iyi ince telli ya da seyrek değil de gür saçlarda işe yarıyor.

2-Sağlıklı tırnaklar için zeytinyağı

Uzmanlar tırnaklara sarımsak sürmenin onları daha güçlü hale getireceği masalını yalanlıyorlar ama zeytinyağı sürmenin daha sağlıklı tırnaklar için biçilmiş kaftan olduğunun altını çiziyorlar. Zeytinyağı özellikle yıpranmış tırnakları nemlendirmek için birebir.

3-Vücut nemlendiricisi olarak Hindistan cevizi yağı

Dermatologlar Hindistan cevizi yağının yüzde yüz işe yaradığını söylüyor. Özellikle Latin Amerika’da Hindistan cevizi yağı oldukça yaygın kullanılıyor. Hindistan cevizi yağında, doymuş yağ oranı oldukça yüksek. Buna ek olarak orta seviyedeki yağ asitleri de cildi yenilemeye yardımcı oluyor. Üstelik son araştırmalarda Hindistan cevizi yağının egzamaya da iyi geldiği ortaya çıktı.

4-Daha yumuşak bukleler için saç kremine bal eklemek

.

.

Bal doğal nemlendiricidir ayrıca birbirine karışan bukleleri çözmeye yardımcı olur. İşlenmemiş bal kullanmak ise ekstra yararlıdır, saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar ve kepeği önler.

5-Parlak bir görünüm için saçı kola ile yıkamak

Saç uzmanları bu geleneksel yöntemi onaylıyor. Koladaki asit saçın ölü tabakasını temizliyor böylece saçın daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlıyor. Ama yine de dikkatli olmalısınız çünkü koladaki şeker saçınızı yapış yapış yapabilir. Koladan sonra saçı iyice durulamakta fayda var. İsterseniz alternatif olarak elma sirkesi de kullanabilirsiniz.

6-Plaj kumunu peeling için kullanmak

Kumun içeriğindeki tanecikler ciltteki ölü hücreleri temizlemek için birebir. Fakat fazlasıyla aşındırıcı bir yapısı olduğundan yalnızca ayaklara uygulamak yerinde olacaktır. Vücudunuzun diğer kısımları için çok sert kaçabilir.

7-Daha parlak bir cilt için üzüm kabuğu

.

.

Üzüm tam bir altın madeni. B6, C ve A vitaminleri ile potasyum, magnezyum, selenyum gibi mineraller içerdiğinden ciltteki toksinlerden kurtulmayı ve parlak bir cilt elde etmeyi sağlıyor.

8-Cilt yaşlanmalarını önlemek için şeker ve limon suyu

Şeker kristalleri ölü deriyi atmaya yardım ediyor. Limon suyu da içeriğindeki alfa hidroksi asitlerle ölü deri hücrelerini temizliyor. Ölü deriden kurtulmak çok önemli bir mevzu çünkü yaşlandıkça cildimiz eskiden olduğu gibi kendini yenileyemiyor.

9-Daha sağlıklı bir cilt için avokado

.

.

Uzmanlar avokado yağının avokadonun kendisinden daha etkili olduğunu söylüyorlar. Ama avokado sevenler, siz yine de üzülmeyin. Avokado hala dengeli beslenmek için müthiş sağlıklı bir yiyecek! Üstelik saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız için de oldukça faydalı.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir