Sauna’ya Girmeniz İçin 5 Neden?

İlk sauna tecrübem oldukça sancılı geçmişti. Sıcak beni biraz korkuttuğu için ve daha önce denemediğim bir şey olduğu için içsel bir güvenlik endişesinden kapıya yakın oturmayı tercih etmiştim ancak kapıya yakın oturmak demek daha çok sıcağa maruz kalmak anlamına geldiği için epey ter dökmüştüm. Daha az sıcak istiyorsanız üst katlarda oturmalısınız, özetle kapıdan uzak durmalısınız. Tabii ben bunu yaşayarak tecrübe ettim. Kapıya neden yakın olmalıyım? Kendimce eğer çok ateş basarsa hemen kendimi dışarı atacağım. İnsanoğlu bir garip işte… Sonraki zamanlarda sauna’nın tadına varınca keyfini sürdüm tabii. Şimdi okuyacağınız faydalarını öğrenince ise daha çok kullanasım var. Bence haftada iki gün idealdir ama yine de yaş ve fizyolojik özelliklerinizi gözeterek doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

1 -Cilde iyi gelir

.

.

Öncelikle sıcaklık kan dolaşımını hızlandırıyor. Böylece hem cilt hem de vücudunuzdaki diğer hücreleri besleyen oksijen ve besleyici ögeler metabolizmayı zinde tutuyor ve cilt hücrelerinin yenilenme sürecine etki ediyor. Yine de hâlihazırda pembe tenli olanların dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca terleme sonucunda cildin su kaybettiğini unutmayıp saunadan çıkar çıkmaz nemlendirici uygulamak gerekiyor. Eğer daha önceden var olan bir hastalığınız varsa ve saunanın buna etki edip etmeyeceği hakkında endişeleniyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

2: Kan dolaşımını hızlandırır

.

.

Saunanın kan dolaşımına olan etkisine dair yapılmış pek çok tıbbi çalışma var. Bu çalışmalar doğrultusunda sauna sıcaklığıyla damarların genişlediği, bunun da kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu ortaya çıkmış. Kas ve iskelet sistemi açısından ise kan akışı hızlandığı için eklem ağrıları ve kireçlenme gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu görülmüş. Yine de kalp rahatsızlığı olanlar için sauna tavsiye edilmiyor.

3 –Zihni rahatlatır

.

.

Belki saunanın zihinsel yararları olacağını düşünmüyordunuz ama kesinlikle yalnızca bedensel değil, ruhsal anlamda da rahatlama sağlıyor. Sıcaklığın verdiği bedensel gevşeme uyku düzenini de düzene sokuyor. Hatta bazı çalışmalar saunanın depresyona bile iyi geldiğini söylüyor.

4- Regl sancılarını yatıştırır

.

.

Regl sancıları rahim kaslarının kasılması sebebiyle ortaya çıkıyor ve sauna sıcaklığı kasların gevşemesini sağlıyor. Eğer her ay sıcak su torbasıyla uğraşmaktan sıkıldıysanız daha rahatlatıcı bir çözüm olarak saunayı deneyebilirsiniz.

5-Kilo vermeye yardımcı olur

.

.

Sıcaklık sağ olsun, metabolizma hızlanıyor bu da doğrudan kalori yakımına etki ediyor ve kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Tabii sauna her bünyeye farklı etki ediyor. Ayrıca su kaybı yüzünden bol bol su içmeyi es geçmemek gerekiyor.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir