Kesintisiz Uyku İçin Bu 5 Yolu İzleyin!

Kaliteli bir uyku tüm yaşamımızı etkiliyor. Yeme alışkanlıkları, ruh durumu, bağırsak hareketleri… Bunu biliyoruz deneyimledik. Ancak “Tık”diye gözünüzün gecenin bir yarısı açılmasına ve yatakta dönüp durmalara hala bir çare arıyorsanız aşağıdaki 5 maddeye bir göz atın derim.

Yataktan kalkın

.

.

Eğer herhangi bir sebepten ötürü gecenin bir vakti uyanmaya yatkınsanız ve uyandığınızda sinirli bir hâle bürünüyorsanız, hatta daha da beteri yattığınız yerde telefonunuzu kurcalıyorsanız beyninize karışık sinyaller gönderiyorsunuz demektir. Bu da daha fazla uykusuz gece yaşayacağınız anlamına geliyor. Bu yüzden gece uyandıysanız ve hemen yeniden uykuya dalamadıysanız yatakta kalmayın. Kitap ya da dergi okumayı deneyin. Buradaki esas mesele beyninizi uyumuyor olduğunuz gerçeğinden uzaklaştırmak. Bir kez beyniniz başka bir aktiviteye odaklandığında muhtemelen yeniden uykunuz gelecektir. Yalnız, gevşeyebileceğiniz ve kendinizi fazla yormayacağınız, yani uykunuzu iyice açmayacak bir şeyler yapmaya özen gösterin.

Telefondan uzak durun

.

.

Başımızı yastığa koyup Instagram fotolarını like’lamak çoğumuzun yaptığı dev bir hata. Uzmanlar uyumadan en az bir saat önce telefonu kurcalamayı bırakmayı öneriyor. Böylece gözler uyumadan önce en azından bir saatliğine ekrana maruz kalmıyor ve teknolojiyi yatak odamızdan uzak tutuyor. Telefonlar, tabletler, televizyonlar uyarıcı sinyaller yayıyorlar bu da geceleri uyanık kalmamıza neden oluyor. Ayrıca çıkardıkları ışıklarla da uykunun bölünmesine sebep oluyorlar. Bu yüzden uyurken telefonları başka bir odaya koyup, sabahları uyanmak için eski yöntem çalar saate geçmekte fayda var.

Her gün aynı saatte uyanın

.

.

İster inanın ister inanmayın ama her sabah aynı saatte uyanmak belli bir uyku düzeni oluşturuyor ve gece uykunun bölünmesine engel oluyor. Ayrıca beyin içsel bir biyolojik saat oluşturuyor ve sabah ne zaman uyanacağını, akşam ne zaman uykuya dalacağını öğreniyor. Fakat içsel biyolojik saatlerimiz düzensiz olduğunda gece uykularımız bölünüyor.

Stresi kontrol altına alın

.

.

Söylemesi yapmasından kolay ama stresle baş etmek uyku düzeni için hayati önem taşıyor. Stres, endişeler ve olumsuz düşünceler gece uykuların bölünmesine sebep oluyor. Günlük hayatımızı bir kenara bırakmak kolay bir şey değil, bu yüzden gündüz yaşadığımız her şey gece de yakamızı bırakmıyor ve uykumuzu bölüyor. Fakat stresi kontrol altına alabileceğimiz yoga, meditasyon, dua gibi pek çok farklı yöntem var. Sadece size uygun olan rahatlama yöntemini bulun ve günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Fakat seçeceğiniz yöntem her ne olursa olsun yatmadan önce bir kadeh şarap içmeyi tercih etmeyin. Uyumadan önce alkol almak uykuya dalmanızı kolaylaştırsa da metabolizmanız alkolü sindirirken uykunuzu bölebilir.

Yatağı amacına uygun kullanın

.

.

Yatağı yalnızca uyku ve seks için kullanmaya özen gösterin. Yani bilgisayarı kapıp yatakta çalışmak, e-mail’leri kontrol etmek, sosyal medyada dolanmak hatta bir şeyler atıştırmaktan uzak durun. Çünkü beynimiz çağrışımlarla öğreniyor, yatakta yapılan başka aktiviteler beyine yanlış sinyaller yolluyor bu da sağlıksız bir uykuya neden oluyor. Eğer yataktan çıkınca bir daha uykuya dalmanız mümkün olmuyorsa, o zaman derin nefesler alarak gevşemeye çalışmak, meditasyon yapmak gibi rahatlatıcı şeyleri deneyin.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir