Hayvanları Kuru Mamayla Beslememek İçin 9 Sebep!

Dün izlediğim belgesel PET FOOLED aslında beni şaşırtmadı zira son zamanlarda bizlerin boğazından geçen gıdaların ne olduğu belli değilken kedimizi, köpeğimizi mi düşüneceklerdi? On yıl önce izleseydim çok şaşırdım, onlara nasıl acırdım. Şimdi kendimizle birlikte onlara da acıyorum. Beslediğimiz; kedimiz, köpeğimiz bizim kader ortağımızmış meğer. Pekii, PET FOOLED’dan neler öğrendim?

Biricik oğlum Goofy, senden özür diliyorum.

Biricik oğlum Goofy, senden özür diliyorum.

1) Köpeklerin DNA’larının %99’unun kurtlarınkiyle aynı olduğunu ve çiğ etle beslenmeleri gerektiğini öğrendim. (Zaman zaman kakalarını yiyen köpekler tam da bu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar) Elbette et dışında sebze ve eser miktarda karbonhidrata da ihtiyaçları var.

2) Çiğ beslenmenin daha çok bakteri veya daha çok hastalığa sebep olmadığını öğrendim.

3) Kuru mamanın bedenlerindeki suyu aldığı için böbrek hastalıklarına yol açtığını öğrendim.

4) Organik, bebekler için, büyükler için, garantili vs… şeklinde ambalajların üzerinde yer alan ibarelerin hiçbir anlam ifade etmediğini öğrendim. Bir denetleme kurulu ya da bir yargı kurulu ya da bir karar merci yok. Çalan da söyleyen de aynı, bunu da öğrendim.

5) Tavuk, somon ya da et… İçerikleri okuduğunuzda bu tercihlerimizin eser miktarda olup, geri kalan, büyük oranları olan proteinlerin nelerden ibaret olduğunu asla öğrenemeyeceğimizi öğrendim. Çiftliklerden temin edilen hayvan leşleri de olabilir, yol kenarında ölü bulunmuş ve kurtlanmış bir leş de olabilir yahut, (bunu tekrar tekrar başa sardım emin olmak için) meczup insan eti de olabilir…

6) İçeriklerde; işlenmiş nişastalar, glikozların kullanıldığını ve obezite, körlük gibi geri dönüşü çok zor hasarlara yol açtığını öğrendim.

7) Ödül mamalarının, kurutulmuş etlerin daha büyük kabus içeriklerden oluştuğunu öğrendim.

8) “KALİTELİ MAMA” diye bir şey olmadığını, kuru mama kullanıyorsak tüm bu saydığım her şeye pet’lerimizi maruz bıraktığımızı öğrendim. Ki ben de hemen evdeki (çok güvendiğim) mamanın içeriğini okudum. Çok üzgünüm.

9) Marketlerden ucuza alınan, sokak hayvanlarının beslendikleri kuru mamaların içeriklerini hayal bile edemiyorum. Lütfen iyilik yaptığınızı sanıp hayvanları bu mamalarla beslemeyin. Doğal ortamlarında, kendi bulduklarıyla, kendi hallerinde çok çok daha sağlıklı bir yaşamları olacak. Bunu da öğrendim.

Ve tabii hemen Goofy’nin yemek menüsünü değiştirdim…

Köpeklerinizin nasıl ve ne şekilde beslenmeleri gerektiğine dair fikir edinmek için bağlantıyı tıklayın.

Kedilerinizi nasıl ve ne şekilde beslenmeleri gerektiğine dair fikir edinmek için bağlantıyı tıklayın.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir