Brezilya Fönü Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Her şey saçlarımı uzatmaya karar vermemle başladı. Uzun yıllar saçımı uzun kullandım ancak kuaföre neredeyse kırık aldırmak dışında pek uğramadığım için doğal halini kullanmak durumunda kaldım. Bakımlı görünmeyen saçlarımın en büyük kurtarıcısı tepemde topladığım ibibik gibi bir topuz oldu. Yine topuz yapacaksam o zaman neden saçlarımı uzatayım? Bir anlamı olsun değil mi?

Şöyle dümdüz omuzlarımdan salınan ama beni fönle yormayan bir saç istedim. Bu aşamada gözümü karartıp, saçı uzun süre dümdüz kullanmayı sağlayan Brezilya fönü yaptırmayı aklıma koydum.

Hakkında pek de fikrim olmayan bu işlemi yaptıran var mı? Yorumları neler? Artısı, eksisi nedir? Tüm bu soruları Instagram hikayemde beni takip edenlere sordum. İşlemi yaptıranlar kadar yaptırmayı düşünen ve edindiğim bilgileri merak edenler de çıkınca, dev bir “Brezilya fönü” dosyası hazırlamaya karar verdim.

Hazırsanız, önce canım kuaförüm Ahmet Bel’in anlattığı, işin teknik kısmını, ardından da işlemi deneyimleyenlerin yorumlarını okuyacaksınız.

Öncelikle şu bilgiyi cebe bir koyalım:

Keratin aslında saçın kendi doğal yapısını oluşturan bir madde. Amaç; eksilen/bozulan keratini saça geri kazandırmak. Yani; Brezilya Fönü dediğimiz şey, düzleştirici etkisi bir yana, özünde bir bakım türü. Ve üç tip bakımdan oluşuyor:

1) KERATİN BAKIMI

Kimlere uygulanır: Kıvırcık ve söz dinlemeyen asi saçlar.

Ne kadar süre dayanır: 4/6 ay.

Etkisi: Saç yapılan bakıma ek olarak, büyük oranda düzleşir.

İşlem: En basit ifadeyle; arabaların camına nasıl film çekiliyorsa, saç da aynı şekilde keratinle kaplanıyor. Bu sırada saç için olan tost makinesi kullanılarak ısıl işlem uygulanıyor.

Bakımı: İşlem sonrası saç sadece sülfatsız şampuanla yıkanır. Böylece 4/6 ay gibi bir süre düzleştirici etkisi devam etmiş olur.

 2) BOTOX KERATİN BAKIMI

Kimlere uygulanır: Röfleden, boyadan hasar görmüş, yıpranmış, kırılmış, yanmış saçların hayatını kurtarmak için. Çok ince telli saçlar için de tavsiye ediliyor.

Ne kadar dayanır: 2/3 ay.

Etkisi: Saç koruma altına alınarak sağlıklı görünümüne kavuşur. Ek olarak hafif düzleşme olur.

İşlem: Keratin bakımla aynı işlem uygulanır. Kullanılan bakım içeriği farklıdır.

Bakımı: İşlem sonrası saç sadece sülfatsız şampuanla yıkanır. Böylece 2/3 ay gibi bir süre düzleştirici etkisi devam etmiş olur.

3) KERATİN MASKESİ

Kimlere uygulanır: Saçına yoğun bakım yaptırmak isteyen herkese.

Ne kadar dayanır: 5 hafta.

Etkisi: Düzleşme etkisi olmayan bu bakım türü saçın parlak ve canlı görünmesini sağlar.

İşlem: Keratin bakım kapsülleri ve protein kapsülleriyle 5 dakikalık bir ısıl işlemle saç eski sağlığına kavuşur.

Bakımı: İşlem sonrası saç sadece sülfatsız şampuanla yıkanır. Böylece 5 hafta gibi bir süre bu yoğun bakımın etkisi sürer.

BU BAKIMI UYGULAYANLAR NE DEDİ?

Öncelikle şunu belirteyim; benimle deneyimlerini paylaşan herkes sadece düzleştirici etkisi yüzünden 1 numaralı yani “Keratin Bakımı” uygulayanlardan oluşmaktaydı. Gelen yorumlara istinaden;

Fön çektirmekten bıkan, her daim bakımlı görülen bir saça sahip olmak isteyip bu işlemi yaptıran dolgun/kalın telli arkadaşların her biri ayrı ayrı hallerinden çok memnunlar.

Aynı amaçlarla bu işlemi yaptıran ancak ince telli olanlar ise mutsuzlar. Çünkü saçlarını yıkadıkları anda düğüm olanlar var. Saçları hırpalananlar var. Ve dahi saçın bu hırpalanan bölümlerini ancak kestirerek toparlayabileceklerini düşünenler var.

Aslında başta da belirttiğim gibi ince telli saçlar için oldukça yoğun bir işlem 1 numara. Botox Keratin uygulansa nasıl olurdu bilemiyorum.

NOTLAR 1: Bu işlem kimyasal içerdiği için ve ısıyla temas ettiği için eskiden merdiven altı ilaçlar kullanıldığından hem yapan hem yaptıran için sağlık açısından sakıncalıymış Ancak günümüzde kuaförler çok bilinçliler. Doğru ve sağlıklı bakım ürünleriyle bu faktör artık yok gibi. Yine de ucuz ve kıyıda köşede kalmış salonları ve onların kullandıkları ürünleri sorgulamadan kullananlar için tehlike devam ediyor, bilginize…

NOTLAR 2: Emziren anneler ve hamileler için sakıncalı olduğu iddiaları var. Benim kuaförüm aslında bir sakıncası olmadığını söylese de yine de doktorunuza danışmanız gerektiğini ve şayet işlem uygulanacaksa, hamileler için 4 aydan sonra denenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu bence biraz da anne ve anne adaylarının tercihine bağlı. Her iki dönemde de boya dahi yaptırmayı tercih etmeyenler var. En iyisi buraya bir; “Doktorunuza danışınız” ibaresi ekleyelim de işimizi sağlama alalım.

NOTLAR 3: Hangi bakım ürünleri iyidir, bir örnek ver derseniz; Note Base ve Organics Keratin Therapy diyebilirim.

SONUÇ: Yaptırmamaya karar verdim. Benim gibi ince telli ve seyrek saçlı biri için bu işlemlerin hiçbir aşamasına tutunamayağımı anladım. Yıllardır zaman zaman aklımı kemiren Brezilya fönü meselesi benim için sonsuza dek kapanmıştır. Bu kararı vermemde emeği geçen herkese teşekkürler.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir