TED BUNDY (Astrolojik ve Karmik Analiz)

TED BUNDY “Bir yok edicinin, kendi yok ediciliği ile yok edilişi”

Netflix belgeselleri artık diziler, filmler kadar ilgi çekici ve sürükleyici bir hal almaya başladı. Hiç akla gelmeyecek dikkat çekici içerikler üretip başarılı belgeselleri ardı arkasına sıralıyor. En son izlediğim Ted Bundy belgeseli de bunlardan biriydi. İsmi hiç yabancı gelmeyen bu adam, aslında pek çok kişinin tanıdığı kötü bir şöhreti olan, Amerika’yı zamanında epey uğraştırmış bir seri katilin ta kendisiydi…

Dört bölümden oluşan bu içeriği izlerken karmik durumları ve işin psikolojik boyutunu düşünmeden edemedim. Kendimce bir çıkarım yaptım ki bunu yazının sonunda paylaşacağım, bir de astrolojik boyutu takıldı aklıma. Tanıdığım en çalışkan astroloji uzmanlarından Mevlüde Emiroğlu’na gecenin bir vakti Ted Bundy’nin hali hazırda çıkartılmış doğum haritasını yolladım ve bana vakti olduğunda geri dönüş yapmasını rica ettim. Dedim ya, kız çalışkan:) hemen oracıkta bana destansı bir analizle geri döndü. Uzun ve çarpıcı bu analizi blog’da paylaşmanın yerinde olacağını düşündüm. Zira Ted Bundy’nin yakında filmi de vizyona girecek. Bunu da belgeseli izledikten hemen sonra öğrendim. Ne büyük tesadüf öyle değil mi? Zac Efron’un oynadığı “Ted Bundy” filminin kurgusunu görmek için sabırsızlanıyorum. Evet, geliyoruz Mevlüde’nin analizlerine. Bu arada kendisinin tüm bu yorumlamayı belgeseli izlemeden ve hatta Ted Bundy’i benim gibi tanıyıp bilmeden yaptığını da eklemek isterim…

Filmin trailer’ı bile çıkmış… Bunu da izlemek isteyenler için buraya bırakayım;

Merkürü Akrep’te. İz bırakmaz, müthiş analizci bir karakter. Jüpiter de Akrep’te, hiçbir şeye kolay inanmaz, Yay ve Akrep karışımı da çok güçlü fanatizm verir!

Harita tipi çanak dediğimiz tip! Yengeç burcu özelliği verir alt metinde. Bu kişiye göre ya siyah vardır ya beyaz. Ortası yok! Yengeç özelliği taşıdığı için bir yerde anne ve beslenimde önemli ve hayatında uzun kriz dönemleri yaşanmış. Bu arada anne ya iyi ya kötü.

Haritasında element olarak hava elementi yok. Nitelik olarak öncü yok. Öncü başlatıcıdır, harekete geçirir. Öncü olmamasına rağmen aslında hareketli ve bir şeye başlama etkisi var çünkü harita daha çok eril ağırlıklı. Ve ateş elementi baskın! Yakıcı, yok edici. Sabit ve değişken özelliğe sahip oluşu da ciddi bir dengesizlik yaratıyor. Hem değişmek isterken hem de devamlılık sağlayabilmek çok zorlayıcı.

Maalesef hava elementinin olmayışı kişide asosyal eğilim göstermesine sebep oluyor. Gölge burcu dediğimiz noktada da terazi eksiğini görüyoruz. Bu da maalesef kişinin objektif bakış açısına sahip olamadığını gösteriyor. Ve aynı zamanda bu eksiğini objektif bakış açısı geliştirebileceği, insan kaynakları ve evlilik / ortaklık ile dengelemeye çalışmış olabileceğini söyleyebiliriz. Ki kendisi hukuk fakültesinde okumuş. Ve kendi kendini savunmuş. Bununla beraber asosyal eğilimi maalesef güney ay düğümünün yanındaki yay burcunda kümelenen kişisel gezegenleri de oluşturmuş.

Yay sosyal değildir ama çevresi çok kalabalıktır. Güney ay düğümü de Yay ve yanında birbirine yakın. Yine Yay burcunda olan Güneşi, Marsı, Ay’ı var. Ay ile Mars kavuşmuş. Hepsi ciddi sıkıntılı.

Duygusal gelgitleri çok yaşamış olmalı. İç dünyasında onu coşturacak savaşlar yaşamış olmalı. Aynı zamanda anneye karşı da büyük hiddet duymuş. Bu harita gece haritası olduğu için babayı Satürn olarak düşünüyoruz. Satürn maalesef zarar gördüğü Aslan burcunda ve Pluto ile 7 derece bile olsa kavuşumda. Ve 1. evde iken 12. evde görmüş. Baba var ama onun için yok! Egonun da zararlı çalışması demek! Birinin hükmü altına girmek yapabileceği bir şey değil! IC dediğimiz hem babayı hem de kökleri işaret eden nokta, Bu da sıkıntılı. IC’nin Akrep oluşu ev hayatında ciddi krizlerin yaşandığını veriyor. Ve pluto Aslan açısı var! Pluto kontrolsüz olarak diye düşündüğü oysa ki kendi yarattığı güç ile iç dünyayı ezmiş! Bu arada Satürn Aslan ve Aslan’ın yöneticisi de Yay burcunda, o da güney ay düğümü yanında ve 5. evde seveceği bir yerdeyken 4. evde deneyimlemiş. Bu da büyük sıkıntı baba tamamen kriz! Muhtemelen ya yok, ya tanımıyor, ya hiç hayatında olmadı, çekmiş gitmiş olabilir!

Yayın gölge tarafı fanatikçe bir şeyi savunmak, sınıflandırmak, asosyallik, küstahlık, kendini üstün görme gibi olgular çıkartır. Yine maalesef güney ay düğümündeki yığılma bunu körüklüyor ve üstüne Akrep burcundaki Jüpiter, Merkür, Venüs birleşince tam bir fanatizm, ayrıştırma, sınıflandırma ortaya çıkıyor!!! Buna istinaden ay düğümlerinin yöneticileri de (Jüpiter ve Merkür) Akrepte! Jüpiter Akrepte gizemi, derini arama arzusu, aynı zamanda kolay inanmama verir. Merkür Akrep ciddi bir şüphecidir, retro oluşu ve 4. evde oluşu ve retro olan Venüs’te zararlı konumdaki Akrep ile birleşmiş olması da, ciddi bir analiz yeteneği, tek bir şeye odaklanma, sabit fikirlilik, negatif düşüncelere meyil verir. Venüs zararlı konumda olduğundan, sevgiyi bilmeme, kıskançlık, nefret, kin, olgularını tetiklenmiş, bunu düşüncelerine taşımış! Aşırı analizci bir kafa, işine geldiğini düşünme, söyleme, sözlerin tutkulu ve manyetizma dolu oluşunu verir!

Ted Bundy

Ted Bundy

Hem anne hem baba/ hem kimlik hem de duygusal dünyası, ilişkileri son derece sorunlu, krizli ve bunları deneyimleme halindeymiş zaten. Satürn Aslan’da aslında 1. evde iken 12. evde görmüş ve bu üzerine düşen sorumluluğu alırsa ünlenme de verir. Bundy’nin Satürn’ü zaten zararlı, üstelik Pluto ile kavuşum (ve asc ile aralarında geniş bir açı aralığı var o yüzden saymayız.) Güney ay Düğümü ile de açısı olduğu için bu zaten geçmiş ile ilgili kontrolsüz olayları ortaya çıkarabileceğini ve karşılaşabileceğini söylüyor. Aslan da otorite!

İÇ DÜNYASINDAKİ KARANLIĞIN VE ÇEKİCİLİĞİNİN KAYNAKLARI

Satürn’ün gerekliliğini yapmazsa 12. evde hapis verir! Aslında negatif de olsa Satürn’ü çalıştırmış, kendisini kendisi savunmuş, kuzey ay düğümü İkizler ve 11 inci evden 10. eve kaymış! Yöneticisi bahsettiğim gibi Merkür Akrep ve Venüs Akrep ile kavuşumda. 4. evde tehlikeli planlarını düşüncelerini, kadınlara karşı nefretini hep saklamış, 4. ev yalnızken ne yaptığımızı verir. Yani bu kişi yalnızken hep bunları düşünmüş planlar yapmış ve bunu vazgeçilmez bir tutku haline getirmiş.

İnsanlar onu çok zeki, bilgili, kültürlü, başarılı, müthiş karizmatik ve güçlü ve sıra dışı görmüş. Yükselen Aslan plutonik ve yöneticisi Yay’da. Akrep, Yay ve Aslan birleşimi ciddi bir karizma, seksilik, çekicilik, manyetizma verir. Kadınların ona çekilmesinin sebebi bu.

Ve hep “Ben- benim” kelimelerini çok kullanmış olmalı. Kiron akrep’te ve düşünce kendini ifade etme, yakın çevre alanında Jüpiter de orada fakat ikisi de acı verici! Kiron 3. evde Akrep’te algı problemi verir. Çocukken konuşmamış, konuşmasına izin verilmemiş, zor çocukluk dönemi geçirmiş. Cinsellik ile ilgili problemler ve 3. evde olduğu için yine cinsellikle ilgili acı, karanlık düşünceler mevcut. Bununla beraber cinsellikle ilgili takıntılar verebilir! Yıkıcı düşünceler, Jüpiter Akrep’in orada oluşu da inançsızlık vermiş olabilir! Aynı zamanda, eğer gerçekten anlayabilseydi mükemmel bir adalet savaşçısı olabilir ve dünyaya adını seri katil yerine en kritik, gizli suçları ortaya çıkaran avukat olarak yazdırabilir miydi diye düşünmeden edemiyorum? Eğer bu gücünü kullanabilseydi belki… Kullanabilir miydi… İşin ilginç tarafı, Neptün idealize ettiği şey ilişkiler, adalet ve önce sen, sanat! Sahip olduğu güçlü sanatsal bir yanı varmış.

Muhtemelen bunu kullanmış bile olabilir. Neptün Terazi’de, karşı tarafı çok fazla idealize edip kandırılma da verebilir. 2. evde oluşu hatta 3. evde’den 2 görüşü bana; adalet, hak hukuk, insan ilişkileri üzerine fikirsel idealize ettiği bir şey nedeniyle gelir elde edebileceğini düşündürdü. Bu arada dini felsefelere de şüpheyle bakmış olmalı, diye düşünüyorum.

NEYİN İNTİKAM ARZUSU TETİKLEDİ?

Hepsini toparlarsak, çok tehlikeli, çok zeki, karizmatik, çekici, tüm boşlukları rahatlıkla seçebilen, karşı tarafı ciddi anlamda idealize eden ve onlar tarafından kandırıldığını varsayan, yok etmekten zevk alan, duygusal ciddi çatışmalar içinde olan, sadece siyahı veya beyazı olan bir profil var karşımızda. Ve kötülüğü intikam tutkusu ile seçmiş. Bu çok ilginç.  En çok seri katillerin Yengeç özellikli insanlardan çıktığı söylenir! Duygusal olarak yara, kriz yaşayanlar, duygusal olarak bağlılık duydukları anne/ eşin herhangi bir özelliğine benzeyen insanlara karşı kindar olabilirler. Eşlerini de, ya anneye çok benzeyen ya da hiç benzemeyen biri olarak seçebilirler, tamamen duygusal hassasiyetten ötürü! Bu kişinin harita tipi Yengeç özelliği taşıdığı için, bu durum çalışmış olmalı!

Ted Bundy

Ted Bundy

İDAMA HAZIRLAYAN AÇILAR…

Açıkçası ölümü yine hazırlayan Satürn Aslan çünkü dönüşüm evininde yöneticisi ve maalesef Pluto ile kavuşum derecesi var.

Ted Bundy’nin elektrikli sandalyede idam edildiği günün haritasına göz gezdirdim. Yer ve saat olarak net bilgiye sahip değilim fakat Florida’da idam edildiğini öğrendim. Gördüğüm kadarıyla kişinin Plutosu ile transit Pluto arasında kare açı oluşmuş. 1989 yılında Pluto Akrep’te! Ve 4. evinde transit ediyor, yani IC dediğimiz haritanın dip noktası! Ve Jüpiter Akrep’i (dönüşüm ve başka forma geçme-8.ev alanının yöneticisi) de burada.

Transit Pluto Akrep natal Jüpiter’in üzerinde! Bu alan hem beşik hem mezar olarak ele alınır. Yaptığı tetikleyici kare açı, acı ve krizli bir dönüşüm etkisini vermiş olabilir.

24 Ocak 1989 da Güneş Kova’da, kişinin Satürn’üne karşıt ve natal haritasındaki kiron Akrep’e transit olan Mars da karşıt yapmış ve büyük kare dediğimiz açı kalıbını oluşturmuş .

Transit güneş ile natal Satürn arasında karşılıklı ağırlama var!!

Aynı gün transit Pluto ile transit Neptün ve Satürn arasında oluşan açı kişinin kuzey ay düğümüne yod açı kalıbını oluşturmuş! Ucu ay düğümüne çıkmış! Yod açı kalıbına, “Tanrı’nın yumruğu” adı verilir. Kuzey ay düğümü yöneticisi Merkür Akrep-retro ve Venüs retro Akrep ile kavuşumda. Tüm bunlar gizli kalmış ve bir türlü ispat edilememiş vakaları infaz sırasında itiraf etmeyi tetiklemiş…

Kadersel olarak toplumun gözü önünde sansasyonel şekilde infazını ortaya çıkarmış. O günkü yargılanma sürecinde gelgitler yaşamış olabileceğini ve gizlediği vakaları otorite önünde açıklamaya meyil vermiş olabileceğini anlatıyor olabilir, otorite önünde egonun/ benliğin yok oluşu anlamını çıkarabiliriz diye düşünüyorum.

Özetle; “Bir yok edicinin, kendi yok ediciliği ile yok edilmiş”

KARMİK ANALİZ

Kendisinin dünyaya gelmeyi seçerken çok zor bir görev üstlendiğini söyleyebilirim. Her yiğidin harcı değildir bu derece yoğun bir yaşamı deneyimlemek. Bu bağlamda Bundy’nin bu dünyadan gittikten sonra üstat bir ruh statüsüne geçtiğini düşünüyorum. “Bir katilin, bir tecavüzcünün nesini övüyorsun” diyenler çıkabilir. Haklı olabilirsiniz. Enkarne olma meselelerine nail olmadan önce ben de böyle bakabilirdim meseleye. Oysa o kendi ruhunu başka boyutlarda yükseltmek için burada, yani madde dünyasında korkunç işlere imza atarken topluma da katkı sağlayacak büyük adımlar attı. Yani aslında bütünün hayrına bir çalışmaydı onun yaşamı. Şöyle ki onun cinayetleri ardı arkasına sıralanırken ve davası görülürken;

  1. Hala daha kült olan istisnasız doğruluğu kanıtlanmış “Bir katilin cinayet işlediği yere, mutlaka ama mutlaka geri döneceği” gerçeğini literatüre soktu.
  2. Ted Bundy’e kadar gözaltına alınan kişi ya da kişiler, isimlerini vermek istemedikleri tatktirde maksimum otuz gün boyunca gözaltında kalabiliyor ardından serbest bırakılabiliyorlardı. Bir hukukçu olan Bundy, gözaltına alındığında, kılık değiştirdiği için tanınmadığından bu hakkını sonuna kadar kullandı ve sonunda elini kolunu sallaya sallaya çıktı gitti. Bu hakkı Bundy’e kadar kullanan kimse olmamıştı. Bundy vakasından sonra bu kanun değiştirildi.
  3. Amerika’da ehliyetler resimsizdi ve bilgiler daktilo ile yazılıyordu. Bu durum onun kanundan uzun süre kaçmasına fırsat verdi. Bundy’den sonra ehliyetler resimli oldu…
  4. Yine Amerika’da eyaletler arası bilgi paylaşımı Bundy’e kadar hiç olmamıştı. Ancak Bundy’nin hapisten kaçmasının ardından eyaletler tarihlerinde ilk kez bilgileri paylaşıp iş birliği yapmaya başladılar. Günümüzde de devam etmekte…
  5. Bundy’nin idam cezasına çarptırılmasındaki en önemli etken olan maktulün bedenindeki diş izleri, dünya tarihinde ilk kez bir diş hekiminin analizinin ardından delil olarak mahkemeye sunuldu. Bundy zeki bir adam olduğu için sonunu bunun getireceğini anladı ve diş kalıbının alınmaması için direndi. Ancak gerçek apaçık gün yüzüne çıktı. İzler bire bir örtüştü.

ted bundy burcu

Yukarıda sıraladığım maddeler büyük dönüşümlere sebep olan konu başlıkları değil mi? “Bütünün hayrına” derken ne kast ettiğimi anlamış olduğunuzu ümit ediyorum.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir